Ana Sayfa Gözlemci Kırcalililer deniz kenarında alışverişte (fotoğraflar)

Kırcalililer deniz kenarında alışverişte (fotoğraflar)

1282
Paylaş


Kırcali’de sıkıcı bir pazar günü, hava güzel, Makas yönünde trafik sakin ve Kırcalililer deniz kenarında alışveriş terapisine başladı. Bulgarlar ve Türkler Pazar günü Porto Lagos’taki pazarı işgal ettiler. Kırcalililer araç bagajlarını zeytin, zeytin yağı, portakal, mandalina, nar ile doldurdu. Narenciye, tezgahlarda 49 ila 63 sent arasında satıldı. Porto Lagos limanından iki kilometre mesafede yolun yakınında bir pozisyon alan yaklaşık 10 yıllık „tüccar“ şunları belirtiyor: “Taze içecekler yapacaksanız 5 Euro karşılığında 10 kg meyvemiz var. Portakal yemek istiyorsanız 5 euro için 8 kg. 5 Euro’ya 10 kg limon veriyorum.”. Pazarda ise, portakalın kilosu 1 Euro.
Pazar limanın bir ucunda yer almaktadır. Meyve, sebze ve diğer yiyecekler için ve…geriye kalan her şey olmak üzere iki sektöre ayrılmıştır.
Düzinelerce Kırcalili dün oltalarını denemek için mükemmel zamanı kullandı. Kırcalililer ahtapot avı için de kolları sıvadı. Dün Biston Gölü’ndeki Beyaz Deniz limanındaki cıva 15 dereceyi gösterdi.
Kırcali ile Porto Lagos arasındaki mesafe 100 kilometredir. Küçük Yunan köyü, geleneksel haftalık pazar için giderek Kırcalililerin tercih ettiği bir bölge oluyor. Doğu Rodoplar’ın diğer sakinleri Komotini’de (Gümülcine’de) alışveriş yapmayı tercih ediyor. Burada halk pazarı Cumartesi günü.

Olaybg.com