Ana Sayfa Gündem Kızlar Naim ve Halil’in halterlerini kaldırıyor! Spordaki „Son Mohican“ Momçilgrad’da bir Rönesans...

Kızlar Naim ve Halil’in halterlerini kaldırıyor! Spordaki „Son Mohican“ Momçilgrad’da bir Rönesans istiyor

771
Paylaş

Efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu’nun adını taşıyan Momçilgrad’daki spor merkezi, ünlü antrenör Valentin Gemeciev’in uzman rehberliğinde halteri ayakta tutmaya devam ediyor…
Her şey geçen asrın 70’li yıllarda başlıyor. Yardımcı antrenör olarak çalışan Gemeciev’in himayesi altında Naim, Halil Mutlu gibi halterciler sporda ilk adımlarını atıyor.
Gemeciev, “Aslında, Naim bu salonda başladı. İki, üç ay sonra onu Kırcali’ye aldık” diye belirtiyor.
Burada, gelecekte halterde isimlerini altın yaldızlarla yazdıracak olan haltercilerimiz, Halterlerin Papası olarak bilinen İvan Aravaciev tarafından keşfediliyor.
Gemeciev, “İvan Arabaciev Momçilgrad’a üç kez geldi. Salonda çalışan çok çocuk görünce çok memnun oldu. 5. sınıftan 8. sınıfa kadar özel eğitimin mümkün olup olmadığı, küçüklerin ağırlıklarla nasıl başa çıktığıyla çok ilgileniyordu. Naim çok ilerlemişti, bu seviyeye nasıl geldiğini merak ediyordu. Sonra salonumuzu ziyaret etti ve „Çok etkilendim!” dedi” diye anlatıyor.
Salonun çocuklarla dolu olduğu o yılları nostalji ile hatırlıyor.
Antrenör daha, “Size resimler göstereceğim, bu spor salonunda antrenman yapacak yer yoktu. Çocuklar çok hevesliydi. Ve sonra, 70’lerin sonunda, 80’lerin başında, bir dünya şampiyonumuz oldu. Halterde ülkede 2., 3. sıradaydık” diye anımsıyor.
Çocuklara ve haltere Gemeciev neredeyse kırk yılını adıyor. Ülke genelinde ilgisizliğe rağmen, hala bu spora ilgi duyanlar yok değil.
Gemeciev, “Çocuklarımız var. Hatta bununla gurur duyuyorum. Haskovo spor okulunda kontrollerimiz vardı, burada bana, “Bu çocukları nasıl buluyorsun? Spor okulu olmamıza, yiyecek ve kalacak yer imkanı sunmamıza rağmen bir yılda sadece tek öğrencimiz oldu. Bunu nasıl başarıyorsun? Bizlere yardım et!” diye sordular” diye açıklıyor.
10 ile 15 yaş arasındaki iki kız ve dört erkek öğrencisi, farklı şampiyonalardan kazandıkları madalyalarla onu mutlu etmeyi başarıyor.
Gemeciev gururla, “Şu anda beş altı öğrencim var. Geçen yıl üçtüler, bu yıl altı. Onlarla madalya kazanmayı başaracağımızı düşünüyorum. Şu anda 14 ve 15 yaşındaki Anife ve Ayşe şempiyonumuzdur. Geçen yıl Cumhuriyet şampiyonasında üçüncü kaldık” diye açıklıyor.
Valentin Gemeciev muhtemelen bölgedeki halterin Son Mohikan’ı. Umutları, öğrencilerinin sadece başarılı birer sporcu değil, aynı zamanda onun antrenörlüğünü devralacak kişiler olması yönündedir, böylece hayatının büyük bir kısmını adadığı sporun bir geleceği olacak.

Olaybg.com