Ana Sayfa Gündem Komotini’deki Bulgar sınırının açılmasını istediler

Komotini’deki Bulgar sınırının açılmasını istediler

653
Paylaş
DCIM100MEDIADJI_0422.JPG

Yunanistan Otelciler Federasyonu aralarında Komotini’deki Yunan-Bulgar sınır kapısının da yer aldığı beş hudut kapısının açılmasını önerdi.
Federasyon tarafından kaleme alınan mektup İçişleri ve Turizm Bakanlarına gönderildi.
Mektupta “oluşan benzeri görülmemiş koşullarda karayoluyla sağlanacak turizmin bir nebze de olsa turistik hareketliliği sağlayacağı” ifade ediliyor.
Rodop ilinde bulunan Nimfea sınır kapısının yanı sıra Kristallopigi, Evzono, Promahona ve Eksohi sınır kapılarının açılması gerektiği de mektupta yer verildi.
Son verilere göre bu sınır kapılarından sınırlı korona vakasına sahip Arnavutluk, Sırbistan, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerden turistlerin geldiği belirtildi.
Evros’taki Yunan-Türk sınırında bulunan Kipi sınır kapısına da değinilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Evros’taki Kipi sınır kapısına gelince, her ne kadar normal şartlar altında ülkeye gelen Türk turistler için önemli bir giriş kapısı olsa da, komşu ülke tarafından sağlık krizinin idaresi bizi düşündürüyor”
Gümülcine’deki Nimfea-Makas sınır kapısının bugün itibarıyla da açık olduğunu ancak gerek Yunanistan’a gerekse de Bulgaristan’a giriş yapanların 14 gün boyunca karantinada kalmaları gerektiğin belirtmekte fayda var.
Kaynak: “Azınlıkça”
Olaybg.com