Ana Sayfa Gündem Koronavirüs +: Hükümet kapalı alanlarda toplu faaliyetleri yasakladı

Koronavirüs +: Hükümet kapalı alanlarda toplu faaliyetleri yasakladı

699
Paylaş

Türkiye’den 50.000 maske ve 100.000 koruyucu giysi ithal ediyoruz. Borisov Bulgaristan’da 3 milyon maske üretilmesini istiyor.

Tiyatro, sinema, çeşitli salonlar gibi kapalı mekan toplantıları koronavirüs nedeniyle yasaklanacak. Buna hükümet tarafından, bir paket tedbirin alındığı olağanüstü bir toplantıda karar verildi.
Bu önlemlerden ilki, bir koronavirüs vakasının tespit edildiği hastanelerde özel bir çalışma rejiminin getirilmesidir.
Maskelerin ve koronavirüs için kullanılan koruyucu giysiler ihracatı yasaklanmıştır. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Dairesi bu ürünler ile spekülasyon girişimlerini izleyecektir.
Ülke genelinde kültürel ve sosyal etkinlikler iptal edildi.
Ulusal Operasyonel Karargahın önerisi üzerine, spor etkinlikleri halka kapalı kapılar ardında oynanacak.
Hükümet, Türkiye ile 50.000 maske ve 100.000 giysi tedariki için sözleşme imzanlamasına izni verdi.
Saat 14: 00’te Borisov, tıbbi malzeme üretimine katılan büyük şirketlerin temsilcilerini aradı.
Ve 3 milyon maskeyi kendimiz üretebileceğimizi söyledi.
Başbakan Borisov, “Örnek olmalıyız. Örnek olmalıyız ve bundan böyle her birimiz koronavirüs önlemlerinin nasıl uyguladığımızı göstermeliyiz. Şimdi 8 Mart kutlamaları nedir, dans etmeye başladıklarında her halde 2 metre uzaktan dans etmiyorlardır. Bu yüzden herkesten rica ediyoruz. Aksam saat 1’de tüm Sofya’yı dolaştım, sanki gündüzdü. Gruplar, gruplar, siz de görmüş olmalısınız. İnsanlar endişeli değildi, neşeliydi. Öte yandan, neşeli olmaları, canlı olmaları, panik olmalarından daha iyidir. Onları bu şekilde devam etmeleri için teşvik etmeliyiz” diye belirtti.
Hükümetin olağanklüstü toplantısında Başbakan Boyko Borisov, en saygılı polis memurlarının, koronavirüs vakaları olan hastanelere devriye olarak gönderilmesinin ve burada yardım arayan insanlara yardımcı olmalarını istedi. Daha önce, emniyet güçlerinin acil durumlara erişimini kısıtlamak için hastanelere yardımcı olması gerektiğine karar verildi. Şimdi Başbakan polis devriyelerinin uyması gereken kriterleri dile getirdi.
Borisov, “İki kişilik devriyeler – mümkün olduğunca en kibar onlanları. Onların hepsi kibar, ama en kibarları, insanlara açıklama yapsınlar, insanca söylesinler, onları terslemesinler” diye konuştu.
Koronavirüs kriz merkezinin toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Krasimir Karakaçanov, bir risk grubu olduğunu, bunların İtalya’dan dönen işçilerin olduğunu, buradan dönen gurbetçilerin gözetim altında olduğunu, gerektiğinde koronavirüs için test edileceklerini bildirdi. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan’da koronavirüs vakalarının tespit edildiği şehirlere ulaşımın yasaklanmasına karşı olduğunu belirtti.
Hükümetin olağanüstü toplantısında Başbakan, “Birçok ülkede bu önlem uygulandı, ancak gereksiz görüyorum, çok fazla panik yaratacak. İnsanların mümkün olduğunca bu alanlara giriş ve çıkışları sınırlandırmak için „ikna yöntemi ile“ uyarılması gerekiyor. Halktan ricam, eğer son derece gerekliyse buraları ziyaret etmeleri ve dezenfeksyon önlemleri almalarıdır” diye belirtti.
Olaybg.com