Ana Sayfa Gündem Krediler ertelenmeyecek, gerekirse ordu sokaklara çıkacak

Krediler ertelenmeyecek, gerekirse ordu sokaklara çıkacak

794
Paylaş

Olağanüstü hal durumunda özel kişilere verilen kredilerde erteleme yapılmayacak.
Olağanüstü hal durumunu düzenleyen yasal değişiklikleri kabul eden Parlamento, olağanüstü hal sona erene kadar özel kişi kredileri için ödenecek taksitlerin ödenmesini durdurma önerisini reddetti. Olağanüstü hal 13 Nisan’a kadar yürürlükte kalacak, ancak bu tarih uzatılabilir.
Yargı, tahkim ve icra takibatları için prosedür zaman sınırları olağanüstü hal kaldırılana kadar geçerli olmayacak. Sadece ceza davalarında süre sınırlamaları, iade işlemleri, bir Avrupa tutuklama emri ve ihtiyati tedbirlerin uygulanması istisna olacaktır.
Ayrıca, özel kişilerin ve tıbbi kurumların banka hesaplarına, maaş ve emekli maaşlarına haciz getirilmeyecek; nafaka, yasadışı tahribat, maaş alacakları bundan hariç tutulacak.
Noter işlemleri de acil davalarla sınırlıdır.
Milletvekilleri, Sağlık Bakanının yasa ile belirlenmiş önlemleri ve kısıtlamaları getirmesine izin verdi.
Koronavirüs bulaşmış kişilere yardım etmeyi reddeden tıbbi personele yaptırımlar kaldırılmıştır.
Acil durumda, işverenler, işçilerinin rızası olmadan da evde çalışmalarını isteyebilecek. İşverenler, çalışanlarının yıllık izinlerinin yarısı kadar işçinin rızası olmadan de izne çıkarabilir.
Meclis askeri personelin salgın önlemlerinin uygulanmasına katılmasına izin verdi. Buna, milletvekilleri tarafından, ikinci okumada Olağanüstü Hal Yönetimi Yasası’ndan metinleri kabul ettikten sonra karar verildi. Askeri personelin katılımına ilişkin hüküm ve koşullar Bakanlar Kurulu’nun kararı ile belirlenecektir. Milletvekilleri, askeri personelin, ortaklaşa ve diğer organlarla koordineli olarak, ülke topraklarında, belirli bir bölgede veya bir kontrol noktasında salgın önlemlerinin ve kısıtlamalarının uygulanmasına katılabilmesini sağladı.
Parlamento, askeri personele kimlik kontrolleri yapabilmesi, bir kişinin veya aracın hareketinin Emniyet güçlerinin olay yerine gelişine kadar sınırlandırma yetkisi vermiştir.
Milletvekilleri, ordunun kesinlikle gerekli olması halinde fiziksel güç ve yardım kullanmalarına izin verdi. Bakanlar Kuruluna, bu kanun hükümleri uyarınca hangi görevlerin, hangi koşullar altında ve ne süreliğine orduya vereceğini karar alma hakkını tanıdı.
Olaybg.com