Ana Sayfa Siyaset Mestan, Türkler için azınlık statüsü talep etti, Valeri Simeonov tepki verdi: DOST...

Mestan, Türkler için azınlık statüsü talep etti, Valeri Simeonov tepki verdi: DOST kapatılsın!

613
Paylaş

Bulgaristan’ın Kurtuluşu Ulusal Cephesi Yürütme Kurulunun beyannamesinde şunlar belirtiliyor: “Bulgaristan’ın Kurtuluşu Ulusal Cephesi (BKUC), Bulgaristan’da bir Türk etnik azınlığın tanınması için imza kampanyası başlatan ve Anayasaya aykırı bir parti olan DOST’un Bulgar milletinin birliğini bozma girişimlerine şiddetle ve kesinlikle karşı çıkıyor. Bizim için bu, Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasasına aykırı olan ve ülkedeki barış için son derece tehlikeli olan etnik bölünmeyi hedefleyen alaycı bir eylemidir.”
Valeri Simeonov’un başkanlığındaki Cephe „bütün siyasi güçlerin DOST partisinin başlattığı bu küstah kampanyaya karşı birleşmeleri“ çağrısında bulundu.
BKUC daha şunları beyan ediyor: “Toplumumuz emlak ve dairelerin alım satımıyla oyalanırken, DOST Partisi aracılığıyla Türkiye, Bulgar milletinin birliğine bir kez daha müdahale etti.
DOST partisinin varlığının anayasaya aykırı olduğu sorununu defalarca dile getirdiğimizi hatırlıyoruz. Bu kampanya da bu konuda haklı olduğumuzu gösteriyor.”
Valeri Simeonov’un Cephesi, bir kez daha Anayasayı büyük ölçüde ihlal ettiğini ve ülkedeki etnik barış için giderek daha tehlikeli hale geldiğini iddia ettikleri DOST partisinin kaydına son vermek için acil önlemler almaya hazır olduklarını belirtiyor.
Olaybg.com