Ana Sayfa Gündem Momçilgrad’da neden % 40 daha fazla bebek doğuyor…

Momçilgrad’da neden % 40 daha fazla bebek doğuyor…

1006
Paylaş

Momçilgrad hastanesinin doğum biriminde yeni doğan bebek ağlayışları daha sık duyulmaya başladı. Bu yılın başlangıcından bugüne kadar birimde 70 çocuk doğdu. Geçen 2019’da burada 210 doğum var, bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 60 bebek daha fazla doğmuştur. 2020 yılında bu sayının daha da artması bekleniliyor.
24rodopi.com önünde Momçilgrad Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Başkanı Dr. Yordan Yordanov, “Belki de bu sene şimdiye kadar birkaç tane daha fazla bebek var. Aslında, büyük artış geçen yıl oldu, yaklaşık % 40 oranında bir doğum artışı var, bu Bulgaristan’da bir istisnadır, çünkü her yerde bir düşüş olduğunu biliyorsunuz” diye belirtiyor.
Dr. Yordanov bunun nedeni, Kırcali de dahil olmak üzere komşu belediyelerden de doğum yapmak üzere kadınların buraya gelmesi olduğunu belirtiyor.
Doktor, „Çoğu Zlatograd, Nedelino ve Kırcali’den geliyor, Cebel ve Kirkovo’dan zaten bize geliyorlar. Aslında, Momçilgrad sakinleri dışarıdan gelenlerden daha az“ dedi.
Çocuklarını Momçilgrad’da doğurmayı seçen Kırcali’den Simona ve Kirkovo’dan Krasimira’ya göre bunun nedenlerinden biri hastanedeki iyi tutumdur.
Krasimira, “İlk çocuğumu da burada doğurdum. Burayı beğeniyorum, sakin bir yer” diye belirtiyor.
İlk bebeğini bekleyen Simona da aynı görüşte: “Buradaki doktorlar çok iyi, huzurluyum. Hastaya dikkat ediyorlar ve çok kibarlar.“
Dr. Yordanov’a göre annelerin ortalama yaşı 25 ila 30 arasındadır. Doktor, „Belki de çoğu 25 ila 30 yaş arasında, ancak 30 ila 35 yaşın üstünde de doğumlarımız var, hatta 40 yaşında ilk doğumlarımız bile var“ dedi.

Olaybg.com