Ana Sayfa Gündem “Nelson Mandela’nın“ ölümünün üzerinden 17 yıl geçti!

“Nelson Mandela’nın“ ölümünün üzerinden 17 yıl geçti!

726
Paylaş

Bugün, Kırcaali ilçe belediye başkanları, belediye meclis başkanları ve Kırcaali’deki HÖH’nin belediye yapıları, siyasi tutuklu olarak Bulgaristan zindanlarında 20 yıl ve tutuklu olarak da emniyette 3 yıldan fazla geçiren Nuri Adalı’yı, ölümünün 17. yılında Adaköy’deki mezarı başında andı.
Kırcaali belediye başkanı ve HÖH başkan yardımcısı Hasan Azis, „Bugün, demokrasi, hak ve özgürlüklerin önde gelen isimlerinden Nuri Adalı’nın aramızdan ayrılmasının 17. yılı. Totaliter rejimin en güçlü döneminde, temel insan haklarının ihlaline muhalefetinin onu 23 yıl hapse mahkûm ettiğini unutmamalıyız. İnsan onuru adına, ifade özgürlüğü adına, kimlik hakkı adına verdiği mücadele ona “Bulgar Nelson Mandela” lakabını kazandırdı. O, bizim yazılı ve yazılı olmayan tarihimizdir“ dedi.
Nuri Adalı kimdir?
Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali ilinin Kirkova ilçesinin Adaköy köyünde doğdu. Öğretmenlik ve yazarlık yapan Adalı’nın hayatının büyük kısmı hapishanede ve kamplarda geçti. 1989 yılında Bulgaristan’dan sınır dışı edilen Adalı Türkiye’ye sığındı. Dönemin Bulgaristan yönetimi tarafından baskı, şiddet ve sürgüne maruz kalan Nuri Turgut Adalı, 2004 yılında hayata veda etti.

olaybg.com