Ana Sayfa Gündem Pirogov’daki COVID bölümünün başkanı: Dr. Sibel Musa koronavirüsü Kırcali’ye getiren kişi değil!

Pirogov’daki COVID bölümünün başkanı: Dr. Sibel Musa koronavirüsü Kırcali’ye getiren kişi değil!

1151
Paylaş

Pirogov Hastanesinde COVID Bölümü Başkanı Doç. Dr. Petır Atanasov Efir 2’ye verdiği demeçte, genç doktor Sibel Musa’nın Kırcali’deki koronavirüsün ana kaynağı olmadığını belirtti.
Doç. Atanasov, “PCR testi, biyolojik olarak bulaşıcı olmayan kırık bir virüsü olduğunu gösteriyor. Bu, enfeksiyonu yayamayacağı anlamına gelir. Dr. Musa’nın pozitif bir örnek için kesin bir PCR testi yoktur. Testlerinin geri kalanı negatiftir” diye belirtti.
Atanasov daha, “Orta Çağ’da olduğu gibi, bir insan Engizisyon tarafından cadı ve suçlu ilan edilemez. Kırcali’deki yetkililer suçlu ve kendikleri soruşturulmalıdır” diye açıkladı.
Belirttiklerine göre, Çernooçene’nin Vodaç köyünden olan 27 yaşındaki doktor suçlu kabul edilemez, çünkü üç ay boyunca „Pirogov“da ön sırada olup 400’den fazla hastaya yardım etmiş ve kurtarmıştır. Tüm bu zaman zarfında Dr. Musa COVID-19 için test edilmiş, tüm örnekleri negatif çıkmıştır.
Doç. Atanasov, “Savcılık, Bölge Sağlık Müfettişliği ve Kırcali valisinin tepkisi gülünç, bu durumda anaokullarındaki her kızamık ve kabakulak salgınını da araştırmak zorundalar” diye ilave etti.
Kırcali’de Dr. Musa’nın Sofya’da enfekte olduğunu düşündüklerini hatırlatıyoruz, ancak 28 gün karantinaya alınmadan önce kendisi Sofya’dan Kırcali’ye dönmüştür. Memleketinde, 5 Haziran’da Vızrojdentsi semtinde karantinaya alınmadan önce birçok görüşme yaptı. Hatta akrabalarıyla yaptığı görüşmeler hakkında yalan söylediği iddia ediliyor.
Başkentten, Dr. Musa’nın Kırcali hastanesinin pulmoner bölümünde bulunan ağır bir kanser hastası olan yaşlı bir yakınını ziyaret ettiği açıklanıyor. Hastaneye alınırken hasta kadına koronavirüs testi yapılmamıştır. Doç. Dr. Atanasov’un belirttiklerine göre, yaşlı kadının durumu kötüleşmesinden sonra, Plovdiv’deki bir hastaneye nakledilmiş, burada bir PCR testi yapılmış ve COVID-19’un bulunduğu tespit edilmiştir. Yaşlı kadın 11 Haziran’da ana hastalığından yaşamını yitirdi.
Başkentten ayrıca, 75 yaşındaki kadının muayenesinin sonuçlarını öğrendiğinde, Dr. Musa’nın gönüllü olarak bir test yaptırdığı iddia ediliyor.
Doç. Atanasov, “Bu durumda en büyük hata, kadına koronavirüs testi yapılmadan hastaneye kabul eden Kırcali Bölge Sağlık Müfettişliği ve yerel hastanenindir. Aslında, enfeksiyon Kırcali’deki hastanenin akciğer bölümünden başladı” diye iddia ediyor.
Dr. Musa Kırcali’ye tatile gelmeden önce test edilmiş, sonuçları ise negatif çıkmıştır. Tatilinin sonunda Pirogov’a işe dönmeden önce şehirde bir test yapmaya karar vermiştir. Olumlu sonucu bildirildikten sonra, 23 Mayıs’ta Kırcali’ye geldikten sonra, evinden ayrılmadığı için kimseyle temasa geçmediğini belirtmiştir.
Dün Kırcali’deki Savcılık, Kırcali Bölge Sağlık Müfettişliği tarafından yapılan ihbar sonrasında Pirogov hastanesinde çalışan 28 yaşındaki genç doktor hakkında soruşturma başlattı. İhbara göre, COVID 19 testi pozitif çıktıktan sonra, kendisi işbirliği yapmamış ve sağlık yetkililerinden bilgi gizlememiştir. Doç. Atanasov, bu bilgilerin kesinlikle gerçeği yansıtmadıklarını bildirdi.

Olaybg.com