Ana Sayfa Ekonomi Plovdiv gün geçtikçe daha fazla Kırcalili tarafından tercih ediliyor! Havaalanının yeni kiracısı...

Plovdiv gün geçtikçe daha fazla Kırcalili tarafından tercih ediliyor! Havaalanının yeni kiracısı Çin şirketi 79 milyon avro değerinde yatırımlar yapıyor

974
Paylaş

İyi maaş verilen yeni bir iş nerede bulunabilir? Nerede yeni bir iş kurabilir? Nereden yeni bir ev satın alınabilir? Son yıllarda birçok Kırcalili bütün bu soruların yanıtını Plovdiv’de buluyor. Tepelerin altındaki şehrin, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra daha cazip bir yer haline gelmesi bekleniyor – Plovdiv Havalimanının önümüzdeki 35 yıl içinde yeni imtiyaz sahibi Çin Hainan ve Plovdiv Airport Invest arasındaki birlik olacak.
Planlanan yatırımlar miktarı, 48 aylık ödemesiz dönemden hemen sonra gerçekleştirilmesi gereken 79.083.000 € ‘dur. Havaalanı ihalesi olayı bir yıldan fazla sürdü, ihaleyi kazanamayan bir aday şirket Yüksek İdari Mahkemeye ihaleyi temyiz etti. Ancak sonunda Bakanlar Kurulu bu önemli kararı alabildi.
Plovdiv168.com’un belirttiğine göre, İmtiyaz Grubu’ndaki katılımcılardan biri olan HNA Group (Hainan Group) şu anda yaklaşık 90 milyar dolarlık gelir ve yaklaşık 410.000’den fazla çalışanı ile yaklaşık 145 milyar dolarlık varlığa sahiptir. Şirketin faaliyetleri, temel olarak havacılık, teknoloji, turizm, finans, yenilik ve lojistik konularına odaklanan çeşitli alanlardadır. Hainan Grubu, 13 havalimanı ve 1000’den fazla yurtiçi ve yurtdışı hat üzerinden 1250’den fazla uçakla 14 havayolunu yönetiyor. Yıllık olarak şirket, 260’dan fazla şehre 100 milyondan fazla yolcu taşıyor.

olaybg.com