Ana Sayfa TOP Prof. Petır-Emil Mitev: Genç Türklerin% 54’ü Bulgar olmaktan gurur duyuyor!

Prof. Petır-Emil Mitev: Genç Türklerin% 54’ü Bulgar olmaktan gurur duyuyor!

679
Paylaş

Sosyolog Prof. Peter-Emil Mitev, yapılan kamuoyu araştırmasında, Genç Türklerin % 54’ü ve Romanların% 28’i Bulgar olmaktan gurur duyduklarını söylediklerini belirtti.

Bulgaristan’da genç nesiller arasında ne ulusal nihilizm ne de avrupa şüpheciliği gibi ciddi bir zemin yoktur. Gençlerin yarısı kendisini Avrupa ve dünya vatandaşı olarak hissediyor, yeni teknolojileri kullanıyor, şehir ile köy arasındaki farklar ise siliniyor.
Aynı zamanda, gençlerin çoğu apolitiktir, sadece % 3-4’ü siyasete girmek istiyor. Bunlar, Gallup International tarafından yürütülen geniş çaplı bir gençler anketinin sonuçlarıdır.
Sosyolog Prof. Petar-Emil Mitev Bulgaristan Ulusal Radyosu önüde şunları belirtti: “Gençlerimiz yüksek teknoloji donanıma sahip. Cep telefonu olmayan bir genç dahi bulamadık. Bilgisayar sayısı dışında kent ve köy arasında bilgisayar sahibi olma açısından bir fark kalmamıştır. Bulgaristan gençlerinin % 94’ü ailelerinde bir bilgisayara sahipken,% 44’ü 1 bilgisayardan fazlasına sahip olduğunu söylüyor. Gençlerin sürekli internet erişimi var.”
Gençlerin sadece % 11’inin ailelerinde otomobil yoktur.
% 87’sinin özel bir odası var. Gençlerin% 40’ı dünya vatandaşı,% 55’i Avrupalı,% 90’ı kendini Bulgar hissediyor. Genç Türklerin % 54’ü ve Romanların % 28’i Bulgar olmaktan gurur duyuyor.
Mitev daha, “Gençlerimiz çok sağlıklı. Gençlerin% 50’sinden fazlası mükemmel sağlıkta olduklarını söylüyor,% 30’u- çok iyi, sadece % 1’i „orta“ yanıtını veriyor” diye belirtti.
Mitevin belirttiklerine göre, zengin ve fakir arasında mesafeler etnik mesafelerle iç içe geçiyor ve Romanların marjinalleşmesi eğitim ve istihdam açısından acı verici bir boyutta devam ediyor.