Ana Sayfa Ekonomi Sebze fiyatları yükseliyor! Esnaf: 14.000 marulla ne yapacağım?! Her şeyi atıyoruz!

Sebze fiyatları yükseliyor! Esnaf: 14.000 marulla ne yapacağım?! Her şeyi atıyoruz!

671
Paylaş

Ailesi ile birlikte yıllardır fide yetiştirerek geçimini sağlayan Selver endişeyle, “Çarşamba gününe kadar burada pazardaki ürünlerimizi satacağız. Seralardaki ürünlerimizi ne yapalım? 100-200 kök fideden değil, binlercesinden bahsediyoruz” diye belirtiyor. Koronavirüs önlemleri olarak getirilen yeni kısıtlamalar konusunda endişeli. Yeni düzenlemeler uyarınca, kooperatif pazarlarındaki tüm esnaf ve çiftçiler 15 Nisan’a kadar faaliyet gösterecek. 16 Nisan Perşembe gününden itibaren pazarlar ikinci bir emre kadar kapalı olacak.
Pazartesi günü Kırcali’nin Üreticiler t Pazarı canlıydı. Ancak, sadece maskeli kişilerin pazara girmesine izin verildi.
Erdinç Mümün, maskesi olmayan kişilere bir lev karşılığında maske almaları imkanı tanındığını belirtti. Mümün daha, “İnsanların sadece maskeyle girmesine izin veriliyor. Pazarın iki giriş ve çıkışında bunu gözeten görevliler var. Esnafa elindeki malları Çarşamba akşamına kadar satma imkanı verilmiştir, Perşembe gününden itibaren ikinci bir emre kadar pazar kapatılacak” diye belirtti.
Bu gerçek, birçok üretici ve tüccarı rahatsız ediyor, kısıtlamalar uzun süre devam ederse büyük kayıplar yaşayacaklar.
Seraları olan Velentin, “yedi seram var, ikişer bin kök maruldan 14.000 marul eder, bunlar elimde kalıyor. Yortular şimdi başlıyor, yeşillikler şimdi aranıyor, onlar ise pazarı kapatıyor. 50 stotinkadan 14.000 marul en az 6.000 BGN ediyor. Seralar ise ikinci bir hasat için domates ve salatalıkla ekilmesi gerekiyor. Bilmiyorum, toplayıp atacağız. Biz çiftçiler batıyoruz, hepsi bu…” diye belirtiyor.
Aynı zamanda esnaf sebze fiyatlarının yükseldiğini söylüyor: “Borsalarda artış var, hem de oldukça fazla. Her şeyin fiyatı artıyor. Domates, salatalık fiyatları en az 40-50 stotinka arttı.”.

Olaybg.com