Ana Sayfa Gözlemci Trafik, testler, Makas – havaya verilen 400 lev karşılığında açık sınır kapısı?!

Trafik, testler, Makas – havaya verilen 400 lev karşılığında açık sınır kapısı?!

1010
Paylaş

Kırcali’deki trafik, sanki Yunanistan sınırı açık ve koronavirüs salgını yokmuşçasına yoğun. Eğer Makas sınır kapısından turist bırakılıyor olsaydı yılın bu döneminde trafik beş kat artmış olacaktı.
Olağanüstü hal sırasında sokaklar tam anlamıyla boştu, şehrimiz ise kayıplar yaşadı, çünkü Su Döngüsünün ikinci kısmı ve Belomorski bulvarı tamiratı gibi planlanan inşaat faaliyetlerini başlatmak için geç kalındı. Şu anda her inşaat ve tamirat çalışması trafikte büyük bir kaos yaratacak. Ancak bu tür faaliyetlerin başlama ihtimali yok. Örneğin, otogar kavşağına ikinci kat asfalt döşenilmesi gerekiyor, ancak…
Makas sınır kapısı büyük ihtimalle Ağustos ayında açılacak. En azından Bulgaristan Dışişleri Bakanının Yunanistan Başbakanı ile yaptığı görüşmede sinyaller bu yöndeydi. Yunanlılar, ülkenin kuzey kesiminde sezonun en az son iki ayını kurtarmaya çalışacaklar. Ancak, sınırı geçmek için olumsuz sonuç veren Kovid-19 testleri kesinlikle istenilmeye devam edecektir. Labaratuvarlara çok iş çıkacak, çok da gelir elde edilecek. Ülkemizde bir PCR testi ortalama 100 BGN’ye yapılıyor. Karşılaştırma yapalım – Türkiye’de bu testin ücreti 20 levden biraz daha fazla, Almanya’da ise 18 avro. Bizler gösterişi severiz . 4 kişilik bir aile için Yunanistan’a seyahat, arabaya binmeden önce 400 leva’ya mal olacak. Tatil öncesinde havaya atılan para. Hatta olumlu bir sonuçta aile tatili evde, 14 günlük bir karantina altında geçirecek. Bu durumda soru: Açık bir sınır kapısı olması halinde bile kaç kişinin benzer finansal sorun ve başka baş ağrılarını kendi kendine yaratmak isteyeceğidir?!
Kırcali’de uzun bir süredir bir laboratuvar faaliyette. Test için 90 BGN alınıyor, hatta sonuçların İngilizce ve Almancaya çevrisi de var. Smolyan’da „turist“ PCR hizmetine yeni başladılar, fiyatı 100 BGN’nin üzerinde. Şimdiye kadar sadece dört kişi test edildi.
Bulgaristan’da salgın olsun olmasın para kazanılıyor.
Makas sınır kapısı kararı 4 Ağustos’ta çıkması bekleniliyor. O zamana kadar trafik sadece bizim trafik ve yeterince yoğun.
Olaybg.com