Ana Sayfa Gündem Tsveta Karayancheva: Türkiye bizim için bir çok alanda öncelikli bir partnerdir

Tsveta Karayancheva: Türkiye bizim için bir çok alanda öncelikli bir partnerdir

998
Paylaş

Bulgaristan Millet meclisi Başkanı Tsveta Karayançeva, Türkiye Cumhuriyeti Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman ile görüştü. Millet meclisi basın merkezinden, iki meslektaşın görüşmeleri Cenevre’de düzenlenen Parlamentolar Arası Birlik 138. Genel Kurul toplantısı programı dahilinde gerçekleştiği bildirildi.
Görüşmede Tsveta Karayancheva, Türkkiye Bulgaristan’ın komşusu, NATO müttefiki ve bizler için birçok alanda öndegelen partnerimiz olduğunu belirtti. Millet Meclisi Başkanı, işbirlikleri alanları arasında a göç ve terörizmle mücadele, enerji, tarım, hayvancılık ve ticaretle gibi alanlar sıraladı. Tsveta Karayancheva şunların altını çizdi: “Aramızdaki sağlam ve istikrarlı ilişkiler, iyi komşuluk ve karşılıklı saygı ilkelerine dayanmaktadır.”
Millet Meclisi Başkanı, ülkemizin Başbakan Boyko Borisov’un Ocak 2018’de Türkiye Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaret ve İstanbul’da yenilenmiş Bulgar kilisesi „St. Stephen“ ın açılışına yüksek değer verdiğini belirtti. Tsveta Karayancheva, “Böylece, Bulgaristan ve Türkiye dini hoşgörüye olumlu bir mesaj verdiler” diye sözlerinn altını çizdi.
Bulgaristan’ın 1 numaralı parlamentocusu, Türk meslektaşını, Türkiye’nin mülteciler ile çabaları için kutladı ve AB-Türkiye Göç Anlaşmaları’nın AB’ye yasa dışı gelen mülteci sayısında gerçek bir azalmaya yol açan olumlu etkisi olduğunu belirtti. Karayancheva daha, “Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’nin ortak Polis ve Gümrük İşbirliği Merkezine büyük önem veriyoruz. İki ülke meclisi arasında iui işbirliği düzeyi bulunmakta” diye belirtti. Görüşmede, ticaret ve ekonomik ilişkilerinin daha da gelişmesi için önemli bir potansiyel bulunduğu belirtildi.
Tsveta Karayancheva, Türkiye ile AB’nin önde gelen kurumlarının liderleri arasında Varna’da gerçekleştirilecek olan zirve toplantısında ülkeler için önemli konuların ele alınmasını beklediğini söyledi.
Fotoğraf: Millet Meclisi Basın Merkezi

olaybg.com