Ana Sayfa Gündem Türkiye’de 250.000 çiftе vatandaş var, aralarında COVID-19 ile enfekte olup olmadığını söylemek...

Türkiye’de 250.000 çiftе vatandaş var, aralarında COVID-19 ile enfekte olup olmadığını söylemek mümkün değil

1650
Paylaş

Türkiye’de Bulgaristan vatandaşı olan 250.000 kişi yaşıyor, ancak bunların arasında COVID-19 ile enfekte veya koronavirüs kurbanı olup olmadığını tespit etmek güçtür. Bu havberi Nova TV, Türkiye’nin ülkemizdeki Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile yapılan röportaj sonrasında verdi.
Sekizkök, “Kendimi Bulgaristan bürokratları ve bakanları ailesinden hissediyorum, çünkü onlarla her gün irtibattayız. Onlar bize yardımcı oluyor, biz de onlara. Türkiye’nin Bulgaristan’a desteği 420.000 BGN’yi aştı. Ramazan ayı boyunca yardımlarımıza devam edeceğiz” diye belirtiyor.
Türkilye’de tedavi gören Bulgaristan vatandaşlarının tedavilerine devam edilecek.
Sekizkök, “Avrupa ile işbirliği ve dayanışma içinde olmak istiyoruz. Bulgaristan’da Başbakan Borisov’un bunu ve Türkiye’nin çaktiği sıkıntıları anladığını görmek rahatlatıcı. Ülkenize göç baskısı sıfırdır ve gelecekte de böyle kalacaktır.” diye konuştu.
Sekizkök verdiği röportajda, koronavirüsün Türkiye’ye çok geç bir aşamada ulaştığını bildiriyor. Sayın Büyükelçi, “Ülkemizde ilk koronavirüs vakası 11 Mart’ta tespit edildi. Bunun nedeni hava trafiğinin durdurma, İran ile sınırlarımızın kapatılması ve havaalanlarında tıbbi kontroller gibi bir dizi önlemlerdir“ diye ilave etti.
Turizm, Türkiye ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Büyükelçi, ülkenin yaz sezonunu nasıl kurtarmaya çalışacağını açıkladı. Büyükelçi Aylin Sekizkök, “İyi haber şu ki, ön çalışmalara göre, yabancı turistler virüsün ardından Türkiye’ye olumlu bakıyor. Bu sonuca iki çalışma temelinde vardık. İlk gösterge, uzun süreli rezervasyonların çok küüçük bir oranı iptal edilmiş olmasıdır. İkincisi, Türkiye’de kısa vadeli razervasyonlar da yapılmaya başlandı. Yabancı turistlerin bu güveni, sağlık sektörümüze karşı tutumlarının anahtarıdır. Ülkemizde iyi korunacaklarını ve tedavi edileceklerini düşünüyorlar. Yabancı turistleri kontrol edeceğiz. Virüsle yüzleşmeyi göze alamayız” diye açıkladı.
Röportaj İngilizce gerçekleştirilmiştir.
Olaybg.com