Ana Sayfa Ekonomi Tütünün yüzde 80’i hasat edildi, kalitesi mükemmel, ancak aynı zamanda gençler tarlalardan...

Tütünün yüzde 80’i hasat edildi, kalitesi mükemmel, ancak aynı zamanda gençler tarlalardan kaçıyor!

860
Paylaş

Ulusal Tütün Üreticileri Birliği-2010’un verdiği bilgiye göre, Bulgaristan’daki tütünün yaklaşık yüzde 80’i hasat edildi. Ülkede yetiştirilen dört çeşit tütünden – „Basma“, „Kaba Kulak“, „Burley“ ve „Virginia“, hasat edilen tütün hammaddeleri hacmi farklı. İki küçük yapraklı oryantal tütün çeşidinden „Basma“ ve „Kaba Kulak“ sırasıyla yüzde 95 ve yüzde 87 seviyelerine ulaştı, tütün yetiştiricilerinin sera ve depolarındaki büyük yapraklı çeşitlerden „Burley“in ise yaklaşık yüzde 70’i hasat edildi. Virginia’nın yüzdesi 55’tir.
24rodopi.com önünde Rodoplar’da en uzun süre hizmet veren tütün üreticilerinden Hüseyin Hacibekir şunları belirtiyor: “’2020 hasadı süper! İyi fiyatlar bekliyoruz. Kötü olan şey, sektör ölüyor, çünkü gençler tarlaya adım dahi atmıyor, burada çalışmıyorlar. Batı’ya kaçıyorlar. Onların seçimi Avrupa”. Kirkovo’nun Samokitka köyü yakınlarındaki 6 dönümlük tarladan rekor verim ve kaliteli ürün bekliyor.
Birlik uzmanlarına göre, depo ve seralarda şu anda çok kaliteli tütün hammaddeleri bulunuyor.
Tütün hasadı Eylül ayı sonuna kadar yüzde 100 tamamlanacak.
Optimal iklim koşullarında, Ekim ayının ikinci yarısında ve Kasım ayı boyunca, hammaddenin, tütün üreticilerinin önceden sözleşmeleri imzaladığı ticari şirketlere satıldığı biçime getirilmesi bekleniyor.
Bu yılki hasadı satın almaya yönelik aktif kampanya, en yoğun şekilde Kasım ve Aralık 2020’de gelişecek ve sezon için üretilen tütünün nihai miktarlarının yanı sıra nihai ortalama satın alma fiyatlarının netleşeceği Ocak 2021’de sona erecek.

Olaybg.com