Ana Sayfa Gündem Üçüncü ülke vatandaşlarına Bulgaristan’a girme yasağı!

Üçüncü ülke vatandaşlarına Bulgaristan’a girme yasağı!

713
Paylaş

Bakan Ananiev, üçüncü ülke vatandaşlarının Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına girişini geçici olarak yasaklayan bir emirname yayınladı.
Emirname ile aşağıdaki kısıtlamalar getirilyor:
1. 20 Mart’ın saat 00.00 ile 17 Nisan 2020 tarihleri arasında, hava, deniz, demiryolu ve karayolu araçları da dahil olmak üzere bilumum taşıtlarla tüm üçüncü ülke vatandaşlarının Bulgaristan Cumhuriyeti’nin tüm sınır kapılarından ülkeye girmeleri geçici olarak yasaklanmıştır.
2. Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan vatandaşlarının aile üyeleri ve Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarında daimi ve uzun süreli ikamet statüsü olan kişiler hariç aşağıdaki AB Üye Devletleri ve Schengen ülkelerinden gelen kişilerin Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarına giriş yasağı yürürlükte kalıyor: İtalya, İspanya, Fransa, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda, Almanya, Hollanda ve İsviçre. Bu AB Üye Devletleri ve Schengen ülkelerinin vatandaşı olan kişilere ve aile fertlerine, ikamet ettikleri veya yaşadıkları ülkeye geri dönmek amacıyla Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarından geçmelerine izin verilmektedir.
3. Madde 1 kapsamındaki yasak, madde 2 kapsamındaki ülkeler dışındaki AB Üye Devletleri ve Schengen ülkelerinin vatandaşlarını ve aile üyelerini etkilemeyecektir.
4. İşbu emirname aşağıdakileri kapsamamaktadır:
– sağlık uzmanları, sağlık araştırmacıları ve yaşlı bakım uzmanları;
– malların taşınmasıyla uğraşan nakliye personeli, ticari hava taşımacılığı yapan uçak mürettebatı ve gerektiğinde diğer nakliye personeli;
– görevlerini yerine getiren diplomatlar, uluslararası kuruluşların yetkilileri, askeri personel ve insani yardım çalışanları;
– hümaniter nedenlerle seyahat eden kişiler; AB Üye Devletlerinde uzun süreli oturma iznine sahip olan ikamet ülkelerine dönmek üzere Bulgaristan’dan geçen üçüncü ülke vatandaşları.
Olaybg.com