Ana Sayfa Gündem Ünlü şarkıcı Mümün Karagöz hayatını kaybetti

Ünlü şarkıcı Mümün Karagöz hayatını kaybetti

540
Paylaş

Kırcaalili ses sanatçısı, ünlü şarkıcı Mümün Karagöz hayatını kaybetti.
Balkanlar’ın güçlü sesi ve tüm zamanların sanatçısı olarak anılan şarkıcı Mümün Karagöz, Koşukavak (Krumovgrad) ilçesine bağlı Balıkçıllar (Ribino) köyünde dünyaya geldi.
Bulgaristan ve Kırcaali’nin kültür sanat hayatında büyük rol oynayan Mümün Karagöz, Türkiye, Almanya, Avusturya, Yunanistan ve Romanya’da sahnelerde şarkı söyledi. Albümler çıkardı.
Komünist dönem sırasında, 1952 yılında Sofya’da Balkanton adı altında kurulan ve konunist müzik piyasasında monopol olan tek Bulgar plak şirketi, 1983’te Mümün Karagöz’ün Türkçe şarkılarının bir kaydını yayınladı. Albüm çok ses getirdi.
Şarkıcı Mümün Karagöz, Kırcaàli „Kadriye Latifova“ Devlet Müzik ve Dram tiyatrosunda çalışmaya devam ederek, son yıllarına kadar sahnede kalmayı başardı.
Ailesine, sevenlerine, sanat camiasına ve onu tribünlerden tanıyan ve çok seven Kırcaalilere başsağlığı ve sabır dileklerini sunan sanatçının çalışma arkadaşları, ‘Mekanın cennet olsun Maestro! Şarkılarını daha iyi ve daha parlak bir yerde söyle!“ iğfadelerini kullandı.

olaybg.com