Ana Sayfa Doğa Uzmanlar: Kırcali’deki yeni binaların çoğu depreme karşı dayanıksız

Uzmanlar: Kırcali’deki yeni binaların çoğu depreme karşı dayanıksız

5562
Paylaş

Bükreş’ten Sofya ve Balkanlar’a birçok hükümet, depremde risk taşıyan binalar konusuna değinmekte başarısız oldu. Bu tespit ise New York Times tarafından „Arnavutluk Depreminden Dersler – Balkanlar Büyük Bir Deprem için Hazır Değil“ başlıklı makalede yer alıyor. Gazete, 26 Kasım’da Arnavutluk’ta 6.4 büyüklüğünde bir depremin 50’den fazla insanın ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına ve binlercenin evsiz kalmasına neden olduğunu hatırlatıyor. Bu trajedi, geçmişte çok daha şiddetli depremler tarafından sarsılan bu bölgeye net bir uyarı gönderiyor, uzmanlar ise Balkan ülkelerinin bir sonraki büyük depreme hazır olmadıklarını söylüyor. Onlara göre, bölge makamları, komünizmden kapitalizme geçiş döneminde1990’ların inşaat patlamasını teşvik etti ve genellikle güvenlik standartları hızlı kâr ile değiştirildi. New York Times, sonuç olarak milyonlarca insanın büyük bir depreme dayanamayacak evlerde yaşadığını yazıyor.
Makalede 1986 yılında Bulgaristan’ın Strajitsa kentinde meydana gelen ve ciddi yıkıma neden olan, binlerce kişinin evsiz kaldığı 5.7 büyüklüğündeki depremi hatırlatılıyor.
Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği ve Jeodezi Üniversitesinden bir uzman, depreme karşı Bulgaristan’ın belki de bazı komşularından daha iyi hazırlandığını, ancak yeni inşa edilen binaların endişelerini artırdığını söylüyor. Ona göre, bazı yeni binaların zemin katları dükkanlara dönüştürülmüş ve çatılara ek bir kat eklenmiştir, bu da deprem riskini artırıyor. Gazete ile yaptığı telefon görüşmesinde Ulusal Sismik Mühendisliği Merkezi Müdürü Petır Pavlov, Bulgaristan’da depremlerdeki binaların dayanıklılığını kontrol etmek amacıyla ulusal sismik laboratuvarı kurulması çağrısında bulundu.
Son yıllarda Kırcali’de yeni inşaatlar, yatırımcılar için en önemli şeyin kar olduğunu gösteriyor. Vızrojdentsi semti Yeni Köprü kavşağının yakınında bulunan konut ve ticari bina, 10 yıldan fazla bir süre önce inşa edildi, ancak bugün dükkanları çoğunlukla doluyken, çoğu dairesi boştur. Binada giderek büyüyen çatlaklıklar var.
24rodopi.com önünde Kırcali’nin önde gelen emlaklılarından biri şunları belirtiyor: “Aralık ayında yağışlar, birçok inşaat müteahhitinin henüz değişmediğini ve hala önce kar aradığını ortaya koydu. Müteahhitlere göre gelecekteki yeni ev sahipleri Batı Avrupa’dadır, böylece binayı inşa etme sürecinin tamamını takip edememelerini umuyor. Vızrojdentsi semtinde kullanma belgesi almış birçok konutta su sızıntıları var. Durum bu, kalitesiz inşaatlar devam ediyor. Kırcali’deki yeni binaların depremde güvenli olup olmadığını nasıl cevaplayabilirim? Bu tür şirketlerin resmi olmayan bir kara listesine sahibiz ve evlerini satmıyoruz. 24 Mayıs 2014’te Kırcali’deki son büyük deprem sırasında hasarların küçük olamsı güven verici.”
Avrupa sivil koruma projesi EVANDE’nin (Enhancing Volunteer Awareness and education against Natural Disasters through E-learning) ürünü olan deprem teknik raporunda, “Bulgaristan topraklarının% 97’si sismik olaylarda tehdit altında ve potansiyel deprem riski ölçeğinde ikinci sırada yer alıyor. Bulgaristan’da deprem riski en yüksek olan bölgeler Blagoevgrad, Sofya, Şabla, Maritsa Nehri, Veliko Turnovo ve Gorna Oryahovitsa civarındadır” diye belirtilmiştir.
Bulgaristan Bilimler Akademisi Jeofizik Enstitüsü’ne göre, Bulgaristan topraklarının % 98’i, 7 ve daha yüksek şiddette sismik etkilerle tehdit ediliyor (% 51’si 7 büyüklüğünde, % 28’i 8 büyüklüğünde ve % 19’u 9 ve üstü büyüklüğünde deprem). Ülke nüfusunun yaklaşık % 80’ini oluşturan 6 340.000 kişi bu bölgelerde yaşamaktadır. Olası bir depremde bu bölgelerdeki hasarlar tam veya kısmi (binaların% 26’sı) olabilir.
Fotoğrafta: 475 yıllık bir tekrar periyodu ile yeryüzeyinde maksimum ivme değerlerini gösteren sismik risklerinin haritası (Bulgaristan Standardizasyon Enstitüsü)
Olaybg.com