Ana Sayfa Gündem Yeni 22 vaka, COVID-19 hasta sayısı 242 oldu! Her hastanede koronavirüs tedavi...

Yeni 22 vaka, COVID-19 hasta sayısı 242 oldu! Her hastanede koronavirüs tedavi ünitesi olacak

700
Paylaş

22 yeni koronavirüs vakası, ülkede hasta sayısı 242 oldu. Bu bilgiler saat 17.00’de düzenlenen brifingde Ulusal Operasyonel Genel Kurmay Başkanı General Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski tarafından verildi. Koronavirüs haritasına yeni eklenen il Sliven oldu. 22 vakadan 16’sı Sofya’dandır, ikişer yeni vaka Plovdiv ve Blagoevgard’da var, bir hasta da Pleven’de tespit edildi.
Sağlık Bakanıyla, her hastanede koronavirüs tedavisi için yoğun bakım koğuşları kurmak ve il şehirlerinde daha fazla laboratuvar açmak için istişareler yapıldı. Ülkede bulaşıcı hastalıklar ünitelerinde toplam 747 hasta yatağı var, bunların sayısı ikiye katlanmak isteniliyor.
Başbakanın, risk taşıdığı için ofisinde klimasını durduğunu bildiren General, “Karantinaya uyulmalı. Madem ki Başbakan karantinaya uyabiliyor, hepimiz uymalıyız” diye belirtti.
General Mutafçiyski, kısıtlayıcı önlemler sayesinde hala hastalık ölçeğine yavaş tırmandığına dikkatleri çekti. Bu hız korunursa, Mayıs ayı sonuna kadar hasta sayısında bir düşüş bekleyebileceğimizi dile getirdi.
Mutafçiyski’nin belirttiklerine göre, matematiksel model, doğru yönde ilerlediğimizi gösteriyor, ancak enfekte olmuş 11 kişiden sadece ikisi tespit edilebiliyor.
Karantina altına alınan Bansko’yu örnek göstererek General, en yakın zamanda alınan önlemlerin uygulamada da nasıl çalıştığını göreceğimizi de ilave etti.
Genel Kurmay, Bulgaristan’da nüfusun koronavirüs için toplu olarak taranmasına gerek olmadığına inanmaktadır. Bu bir kaynak israfı olacaktır. Mutafçiyski’nin belirttiklerine göre, “Test sonuçları şu anda çok doğru olmayacak. Güvenilir bir test bulunana kadar uygulanmayacaktır. Şu anda her kuruş önemlidir. Salgının sonunda, kimin hastalığı geçirdiğini ve antikorları olup olmadığını tanımlamak mantıklı olacaktır.”.
Olaybg.com