Ana Sayfa TOP Yunan ve Bulgarlar balık alışverişlerini Edirne’de yapıyor

Yunan ve Bulgarlar balık alışverişlerini Edirne’de yapıyor

481
Paylaş

Edirne, komşu Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen günübirlik turistleri ağırlamaya devam ediyor.

Balıkpazarı Caddesi’ndeki balık tezgahları, bölge halkının yanı sıra Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen çok sayıda müşteriye de hizmet veriyor.

Yaz döneminde daha çok tekstil ürünleri için kent pazarlarına akın eden Yunan ve Bulgarlar, dövizdeki kur farkı nedeniyle balık sezonunda da balıkları Edirne’den daha ucuza alıp ülkelerine dönüyor.
TOPTAN ALIŞVERİŞ YAPIP GİDİYORLAR

Yunanistan’dan gelenler en çok palamut satın alırken, Bulgarlar ise çipura ve levrek tercih ediyor.

Balıkçı Yasem Eren, „Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen çok sayıda müşterimiz var. Bazen telefonlaşıp öyle geliyorlar. Yunanistan’dan gelen müşterilerimiz genelde palamut satın alıyor. Genelde toptan satın alıyorlar. Palamudu çok seviyorlar. Yunanistan’da palamudun kilosu, 10-12 euroya satılıyor. Burada daha uygun fiyata satın alıyorlar. Bulgaristan’dan da çok gelen müşterilerimiz var. Bulgaristan’dan gelenler çipura, levrek olmak üzere her türlü balığı satın alıyorlar. Burada bulunan restoranlarda toptan satın alıyorlar. Sabah erken gelen çok sayıda müşterimiz var.“ diye konuştu.

„LÜFER BOLLUĞU, HAMSİ FİYATINI ARTIRDI“

Karadeniz’de lüfer bolluğu yaşandığını söyleyen Eren, „Lüferin bol olması hamsi fiyatlarını da artırdı. Hamsiyi avlayan lüfer bol çıkarken, hamsi fiyatı da arttı. Şu an 50 liradan satıyoruz ama kısa süre sonra lüfer azalır, hamsi fiyatı düşer. Lüferi şu an İstanbul’daki tezgahlardan daha uyguna satıyoruz.“ dedi.

Edirne’de balık tezgahlarında lüferin tanesi 25, palamudun tanesi 40, hamsinin kilosu 50, çipuranın kilosu 70, istavritin kilosu ise 30 liradan satılıyor.
Romanya’da yaşayan iş insanı Alişan Düzgün de Edirne’ye her hafta sonu alışverişe geldiğini söyledi.
„HER HAFTA EDİRNE’YE GELİYORUZ“

Balık pazarında toptan balık satın alan Düzgün, „Romanya’dan gelip balık satın alıyorum. Bizim Karadeniz’de balıkçılar Romanya sınırında balıkları avladığından Romanya’da balıkçılar balık tutamıyor. Her hafta Edirne’ye gelip balık, pastırma, peynir, zeytin, lokum ve ihtiyaçlarımızı satın alıp dönüyoruz. Bu sayede ezan sesi duyup memleket hasreti de gideriyoruz. Ben 450 kilometre yoldan geldim, dün geldim, bugün döneceğim.“ ifadelerini kullandı.

Kaynak:DHA