Ana Sayfa Gözlemci Yüzlerce göçmenin PCR test sonuçları negatif, buna rağmen 14 günlük karantina altında?...

Yüzlerce göçmenin PCR test sonuçları negatif, buna rağmen 14 günlük karantina altında? Türkiye ve Bulgaristan’da farklı soyadlarıyla

1379
Paylaş

Yüzlerce göçmen Türkiye’den doğduğu topraklara negatif sonuç veren PCR testi ile geliyor, buna rağmen Kırcali bölgesinde 14 gün boyunca karantina altında kalmak zorunda.
24rodopi.com önünde Kapitan Andreevo Sınır Kapısında bulunan vatandaşlar şunları paylaşıyor: “Sorun şu ki, halkımız Türk laboratuvarlarında Türk kimlik belgelerinde yer alan isimleriyle test ediliyor, Bulgaristan’a ise farklı soyadlarıyla geliyor. Sınırda sundukları sağlık belgesinde bir soyadı yer alıyor, pasaportlarında ise başka yazıyor. Bu nedenle sağlık yetkilileri onlara sınırda karantina beyanı veriliyor.“
16 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye Bulgaristan’a gelenlerin, ülkeye girişten 72 saat öncesine kadar yapılmış PCR testinin negatif sonuç verdiğini gösterir belge sunduklarını hatırlatırız. Böyle bir belge sunmayan vatandaşlar 14 günlük karantina altına alınıyor.
Kırcali bölgesinde yaklaşık 2.000 kişi karantina altında. Salgının başlangıcından 25 Temmuz günü sabah saat 00.00’a kadar toplam 14.200 kişi „risk altında“ kategorisine girdi.
Fotoğrafta: Kapitan Andreevo Sınır Kapısı, 24 Temmuz. Göçmenler Bursa’dan Kırcali’ye seyahat ediyor