Ana Sayfa Mansetler 104 yaşındaki bir Avustralyalı bugün yasal olarak kendini öldürmeyi planlıyor

104 yaşındaki bir Avustralyalı bugün yasal olarak kendini öldürmeyi planlıyor

935
Paylaş

Avustralyalı Çevrebilimci David Gudol, bugün hayatını sona erdirmek için hekim destekli bir prosedür geçirmeyi planlıyor.
Gudol,, Çarşamba günü Basel’de düzenlediği basın toplantısında niyetini bizzat açıkladı ve kendi ülkesinde yasaklanan yardımlı intihar konusunda İsviçre mevzuatından faydalanacağını açıkladı.
Gudol, hasta olmadığını, ancak hayatına son vermeye hazır olduğunu açıkladı.
Gudol, „Prosedür hakkında çok şey bilmiyorum, ancak bildiğim kadarıylaölüm bir enjeksiyondan kaynaklanacak” dedi.
Enjeksyon 104 yaşındaki Avustralyalının aile üyeleri huzurunda olacak.
“Onursuz yaşlanmak” yazılı bir kazak giymiş olan Gudol, “İnsan uygun bir zamanda ölümünü seçebilecek kadar özgüt olmalı” diye açıkladı.
„Son yıllarda yaşam kalitem düştü, 6 yıldır gözlerimle sorun yaşıyorum. Artık yaşamak istemiyorum. Yarın her şeyin sona ereceğinden mutluyum.”
Reuters, İşviçre’de 1940’lardan beri yardımlı intiharın yasal olduğunu hatırlattı. Bunun gerçekleşmesi için tek koşul, hayatını bitirmek için doğrudan bir çıkarı bulunmayan bir kişiye uygulanmasıdır.
2002’de, Hollanda’da, tedavisi olmayan bir durumun neden olduğu dayanılmaz acıdan muzdarip hastalar için ötanazi onaylanmıştır. Haziran 2019’da yürürlüğe girecek olan ve tedavisi olmayan hastalar için benzer bir prosedür, Kasım ayında Avustralya’nın Victoria eyaletinde de izin verildi.
Gudol, Londra’da doğdu ve Melbourne Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olduğu Avustralya’ya 1948’de taşındı, aynı zamanda Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de akademik görevlerde bulundu.
Gerçekleştirilen basın toplantısında Gudol ağır işitmesine rağmen her soruya açık ve ayrıntılı cevap verdi ve medya ilgisinin baskısı altında olmadığını ve dünyadaki son dakikalarında yemek isteyeceği son yemeği veya müziği düşünmediğini söyledi.
“Belki de Beethoven’in Dokuzuncu Senfonisi kötü bir seçenek olmaz” dedi..
„Yapmak istediğim çok şey var, fakat artık çok geç, sanırım yarım kalacaklar.”