Ana Sayfa Ekonomi 2019’da: 18 Mayıs’a kadar devlet için, sonra kendimiz için çalışacağız

2019’da: 18 Mayıs’a kadar devlet için, sonra kendimiz için çalışacağız

418
Paylaş

2019 yılında, vatandaşların devlet için çalışmayı bırakıp kendileri için çalışmaya başlayacağı gün, diğer adıyla „Vergi Özgürlüğü Günü“, 18 Mayıs’ta olacak. Piyasa Ekonomisi Enstitüsünün (PEE) verdiği bilgiye göre, ortalama olarak bir günde Bulgaristan vatandaşları 319 milyon BGN kazanmış olacak, bunun sonucunda, hazineyi doldurmak için ise 138 çalışma gününe ihtiyacımız olacak. Bu tarih semboliktir ve farazi olarak her gelirimize derhal ele konulmak üzere Hazine’nin dolacağı tarihi gösterir.
Bulgaristan’da yaşayanlar, devlete çalışacakları 8 günü kapsayacak şekildre Avrupa vergi mükelleflerinden yine yardım alacaklar. Bütçede yaklaşık 2,7 milyar lev AB’ye desteği öngörülmüştür. Böylelikle yerel vergi mükellefleri devlet için 9 Mayıs’a kadar çalışacak, 18 Mayıs’a kadarki süreç ise Avrupalı vergi mükellefleri tarafından ödenmiş olacak.
Tahmini 138 devlete çalışma gününe ek olarak, planlanan 600 milyon BGN’lik bütçe açığı için de 2 gün çalışmayı da hesaba katmalı. Geleneksel olarak, son yıllarda her bütçede açık olması planlanıyor; bu, devletin gelir olarak topladığından daha fazla harcama yapmayı planladığı anlamına geliyor. Ancak son üç yılda (2016-2018) bu açık gerçekleşmemiş ve bütçede fazlalık meydana gelmiştir.
2019’da en çok KDV vergilerini kapatmak için çalışacağız – 34 gün. ÖTV giderlerini kapatmak için yaklaşık 17 güne ihtiyacımız olacak. Sosyal güvenlik için bir aydan fazla bir süreye ihtiyacımız olacak – sosyal sigortalar için 24 gün ve sağlık sigortası için 9 gün. Gelir vergisi için yaklaşık 12 gün, kurumlar vergisi için 8 günden fazla çalışacağız. Devlet ve belediye ücretlerini ödemek için ise 7 gün çalışmış olacağız.
Son yıllarda, Bulgaristan’daki vergi mükelleflerinin bütçe paylarını doldurmaları için gittikçe daha fazla gün çalışmaları gerekiyor. Bu ise, ülkedeki vergi yükünün arttığı anlamına geliyor. Bütçenin gelir kısmının dağılımı son 10 yılın en yüksek oranı olan % 37,7’ye ulaşması planlanmaktadır. Vergi artışlarına bir örnekise, son yıllarda giderek daha fazla harcadığımız kamu sosyal güvenliğine yönelik sosyal güvenlik primidir – 2017 ve 2018’de, emeklilik primi yılda yüzde 1 puan iken, 2019’da ise maksimum sigortacı eşiği yükseltildi. Maalesef, son 10 yılda, 2008’de sabit verginin yürürlüğe girmesini takiben, Bulgaristan’da vergi yükünü azaltma konusunda hiçbir örneğimiz yok.
Hesaba göre, vergi yükü tüm Bulgaristan vatandaşlarına dağıtıyor (çocuklar, emekliler vb. de dahil), ancak hazine yükünün çoğunu işçiler taşımaktadır. Çalışanlar için vergi yükü neredeyse % 50’dir, yani onlar için Vergi Özgürlüğü Günü Haziran ayının sonunda geliyor.
Grafik: Piyasa Ekonomisi Enstitüsü
Olaybg.com