Ana Sayfa Siyaset HÖH’ün Avrupa Birliği millet vekilleri, AB ve Türkiye arasında yapıcı diyaloğun gelişmesi...

HÖH’ün Avrupa Birliği millet vekilleri, AB ve Türkiye arasında yapıcı diyaloğun gelişmesi için çalışacaklar

2683
Paylaş
Nedzhmi ALI MEP with guests in Strasbourg

Strasbourg’da ALDE / HÖH millet vekilleri Filiz Hüsmenova, Necmi Ali ve İlhan Küçük ile Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu(KPK) yönetimi arasında gerçekleştirilnen görüşmede  mülteci krizleri, gümrük anlaşmasının güncellenmesi, vize serbestleşmesi ve Avrupa Birliği ile ilişkiler gibi konular ele alındı.
Görüşmede Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu(KPK) Başkanı ve AKP üyesi İsmail Karayel, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu(KPK) Başkan Yardımcısı ve AKP üyesi Merkar Eseyan, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu(KPK) ve CHP üyesi Dr. Niyazi Kara ve Türkiye’nin Belçika Büyükelçisi Faruk Kaymakçı yer aldı.
Görüşme esnasında,Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu(KPK) son iki yılda düzenli olarak oturumlar gerçekleştirdiği belirtildi.
Avrupa Parlamentosu ALDE / HÖH grubu millet vekilleri, yaklaşık üç milyon mülteciye barındırmasıyla Türkiye’nin mülteci krizine yaptığı katkıyı dile getirdiler. Millet vekilleri, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu(KPK) dahilinde yapıcı diyaloğun gelişmesi için destekte bulunmaya hazır olduklarını belirttiler. Bununla ilgili olarak da Avrupa Parlamentosu üyeleri, mülteci kriziyle ilgili AB ve Türkiye anlaşmasının bir parçası olan vize muafiyeti ve gümrük anlaşmasının güncellenmesini desteklediklerini de belirttiler.
Görüşme esnasında, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu(KPK) yönetimi, Türkiye’nin güvenliği, Avrupa Birliği’nin güvenliği için de önemli olduğunu ve ekonomik refah konularının karşılıklı yarar sağlayacağını belirtti.
Görüşme sonunda Türkiye Millet Meclisi millet vekilleri, Avrupa Parlamentosu HÖH millet vekillerine misafirperverliklerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

olaybg.com