Ana Sayfa Siyaset Alfa Research: Avrupa Parlamentosu aday listesinden dolayı HÖH biraz oy kaybediyor

Alfa Research: Avrupa Parlamentosu aday listesinden dolayı HÖH biraz oy kaybediyor

684
Paylaş

Geçtiğimiz ayki siyasi entrika yoğunluğu, seçmenlerin Avrupa seçimlerine katılmasını yanı sıra önde gelen partilere güvenini daha da sarstı.
Bu verileri ise, önde gelen haber ajansı Blic’ın verdiği habere göre, Alpha Research’in ülke çapındaki 1015 yetişkin vatandaş ile 20-30 Nisan 2019 tarihleri arasında evlerde yapılan anketin sonuçları göstermektedir.
Daha mart ayı sonlarında oy kaybetmeye başlayan GERB, hâlâ destek kaybetmeye devam ediyor, ancak bu durum BSP’nın kesin galibiyetine yol açmıyor. Avrupa Parlamentosu seçim kampanyasının resmi açılışı sonucu, iki parti arasındaki parite pozisyonlarını koruyor ve asgari % 0,5’lik bir ilerleme BSP lehine oluyor.
Araştırma, mevcut durumdaki daha önemli eğilimleri ana hatlarıyla öne çıkarıyor. Beklenen seçmen katılımındaki düşüş.
26 Mayıs’ta oy kullanmak isteyenlerin sayısı Mart ayının sonunda % 35.0’ten Nisan sonunda % 32.9’a düştü. Bu, yaklaşık 2.1 milyon seçmenin sandık başına gitmeye hazır olduğu anlamına geliyor.
Bir ay önce olduğu gibi, BSP’nin sempatizanları daha fazla seferberlikle öne çıkıyor. Ucuz konut skandalları GERB’e oy kaybettirmeye devam ediyor. Bununla birlikte, anketin sonuçları, bunun BSP’nin açık bir üstünlüğüne yol açmadığını gösteriyor.
Sosyalistlerin kampanyaya girdiği avantajı semboliktir. Oy kullanacakların % 32,7’si GERP’e, % 32,2’si BSP’ye oy verecek.
Ucuz konut skandallarının bir sonucu olarak yönetime verilen hasar, küçük yerleşim yerlerinde geleneksel olarak destek veren yaşlı seçmenlerin mobilizasyonu, GERB’in kilit liderlerine yönelik güvensizliğin artması BSP’nin yararına çalışmaktadır. GERB’in potansiyeli ise tam tersinde gizlidir: büyük kent merkezlerinde daha geniş seçim marjı, soldaki iç çelişkiler, rakip sağ-merkez oluşumların hâlâ zayıf mobilizasyonu.
HÖH’e destek, AP aday listesini açıklamasından sonra hafif bir düşüşle aynı kalmakatadır.
HÖH seçim kampanyasına, oy vermeye karar verenler arasında % 9,3 potansiyel ile giriyor. Araştırma organizatörlerine göre, sadece AB üye ülkelerinin topraklarında yaşayan vatandaşların Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılabildiklerinden dolayı HÖH Türkiye’den gelen geleneksel oylarına güvenemeyecek. Ancak, son günlerde ülkedeki seçmenleri ve diğer AB üye ülkelerinde yaşayan Bulgaristan Türklerini seferber etmesi mümkün. Eğer bu gerçekleşirse, nihai sonuçtaki ağırlığını artıracak ve üçüncü pozisyonunu koruyacaktır. HÖH’ün AP aday listesinde şaşırtıcı bir şekilde, Kırcali ilinin yanı sıra Şumnu, Razgrad, Tırgovişte, Silistre, Haskovo ve diğer geleneksel iktidar bölgelerinin temsilcileri olmadığını hatırlatırız. Oysa Smolyan ili 3 aday tarafından temsil edilmektedir.
Milliyetçi oyları VMRO (Bulgaristan Ulusal Hareketi) etrafında yoğunlaşmaya devam ediyor. Parti, Mart ayından bu yana pozisyonunu geliştirdi ve oy vermeye karar verenlerin % 6,0’sı tarafından destek ile kampanyaya başladı. Birleşmiş Vatanseverler koalisyonunda yer alan üç partinin AP seçimlerine ayrı ayrı katılması güçlerini azaltıyor, ancak herhangi bir oluşumun bu sektörden sempatizaları etkileme gücü, Avrupa Parlamentosu’nda görev almasını garanti edebilir. Şimdilik böyle bir gücün, VMRO partisinden Angel Cambazki’de olduğu görülüyor.
Olaybg.com