Ana Sayfa Gündem Başbakan Borisov, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile görüştü

Başbakan Borisov, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile görüştü

1276
Paylaş

Başbakan Boyko Borisov, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile makamında görüştü. Görüşmede Sayın Ulusoy, Bulgaristan Başbakanı’nı Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı görevini devralmasından dolayı tebrik ederek, bunun sadece ülkemiz için değil, tüm Avrupa için de başarılı bir dönem olacağı yönündeki beklentisini dile getirdi.

Her ikisi de AB üyesi devletler ve Türkiye arasındaki diyalogun, anlaşma ve makul kararlar bağlamında normalleştirilmesi gerektiği konusunda hemfikir oldular.

Başbakan Borisov ve Büyükelçi Ulusoy, önümüzde yapılacak önde gelen Avrupa kurumlarının liderleri ve Türkiye arasındaki toplantı organizasyonunu da görüştü.

Görüşmede kültür alanında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki süregelen işbirliği ve ortaklık da görüşüldü. İki ülkenin topraklarındaki mabetlerin yeniden inşa edilmesi, daha Başbakan Borisov’un Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 7 Ocak’ta İstanbul’da restore edilen Demir Kilise olarak da bilinen Sveti Stefan Kilisesi’nin açılış töreni kapsamında yaptığı görüşmede ele alınmıştı.

Bulgaristan Başbakanı ve Türkiye Büyükelçisi yaptıkları görüşmenin özeti olarak Türkiye’nin, sınır komşumuz olmasından başka göç, terörizmle mücadele, tarım ve enerji alanında önemli bir ortağımız olmasından dolayı Bulgaristan ve Türkiye’nin ikili işbirliğini aktif olarak sürdürmeye devam edeceğini vurguladılar.

Başbakanlık Basın Merkezi