Ana Sayfa Gündem Birçok birinci sınıf öğrencisi Bulgarca bilmiyor, Bakan Yardımcısı Kırcali’ye geliyor

Birçok birinci sınıf öğrencisi Bulgarca bilmiyor, Bakan Yardımcısı Kırcali’ye geliyor

187
Paylaş

Nova TV sabah kuşağnda Eğitim Bakanı Krasimir Vılçev, çocukların okula normal önlemlerle geri dönmeleri imkansız olduğunu, kaybedilmiş nesillerin olmaması için konunun ciddiye alınması gerektiğini belirtti.
Vılçev’e göre, okuma yazma bilmeyen çocukların işgücü piyasasından hariç tutulması talihsiz bir durumdur. Bakan’a göre: “Bu yıl 60.000 birinci sınıf öğrencisinden 20.000’i Bulgarca bilmiyor. İlk defa, ebeveynlerin eğitim düzeyi bu kadar düşüktür. Eğer bir çocuk Bulgarca bilmiyorsa, başka derslerde de yetkin olması mümkün değildir.”
Bakan Vılçev, genç öğretmenler için daha düşük olduğunu belirterek öğretmenlerin ortalama brüt maaşı 1300 BGN, net maaş ise 1000 BGN olduğunu belirtti. Ortalama brüt maaş ise yaklaşık 1800 BGN olacaktır.
Bakan Krasimir Vılçev’in planlı ziyareti yerine, Bakan Yardımcısı Tanya Mihaylova öğleden sonra Kırcali’ye gelecek. Valilikte bölgeden öğretmenlerle gayri resmi bir toplantı düzenleyecek. Amaç, eğitim personelinin eğitim sistemindeki gelişmeler hakkında yerinde görüş almasını sağlamaktır.
Olaybg.com