Ana Sayfa TOP Bulgaristan Bilimler Akademisinden bilim adamları: Bulgaristan Avrupa’nın yaşam standartları listesinin en altındadır,...

Bulgaristan Bilimler Akademisinden bilim adamları: Bulgaristan Avrupa’nın yaşam standartları listesinin en altındadır, Kırcali’nin durumu daha da vahim

838
Paylaş

Bu kez Bulgaristan Bilimler Akademisi (BBA) iktisatçıları tarafından gerçekleştirilen araştırmada bir kez daha Bulgaristan’ın Avrupa Birliğindeki yaşam standartlarının son sırasında yer aldığı ortaya çıkıyor.
Bulgaristan Ulusal Radyosunun verdiği habere göre, istatistikçiler önde olan bölgeyi Güneybatı bölgesi ve en kötü durumda olan Güney Merkez bölgesi olduğunu belirten araştırmalarında, bölge farklılıklarını da dikkate almışlardır.
Son yedi yılda Bulgaristan için diğer AB üye ülkelerine kıyasla değerler 4 ila 6 kat daha düşük. Veriler, 2010 yılında topluluğun ortalama yaşam standardının yaklaşık % 50 olduğunu gösterirken, Bulgaristan’da sadece % 10’dur.
Avrupa’daki en yüksek standartlar Lihtenştayn’dadır, sonlarda, fakat ülkemizden önce Litvanya, Letonya ve Romanya geliyor. 2017’de liste sıralaması yine aynı. Yaşam standardının ortalama katsayısı AB’de %45, Bulgaristan’da %7’dir.
Bilim adamlarına göre, Bulgaristan’daki bölgelere göre sıralama, son 7 yılda önemli değişimlere işaret ediyor.
Güneybatı bölgesi, dönem boyunca liderliğini koruyor. Yaşam standardı düşük olanlar arasında Güney Merkez bölgesi dikkatleri çekerken Kuzey Orta ve Kuzeybatı’da önemli gelişmeler meydana geliyor.
Yaşam standardını yükselten iller arasında Gabrovo, Pleven, Silistre ve Razgrad var. Kayda değer düşüşler ise Sliven, Kırcali, Smolyan ve Varna’da tespit edilmiştir.

Olaybg.com