Ana Sayfa TOP Cevriye Ceza Kanunu nedeniyle evine geri döndü, “Suçu ağır değil”! (Video)

Cevriye Ceza Kanunu nedeniyle evine geri döndü, “Suçu ağır değil”! (Video)

844
Paylaş
  • -Üçüncü kat burası mı?
    -Evet.
    – Dava zanlısı siz misininz?
    -Benim…

Bu konuşma, çocuğunu öldürme suçundan mahkeme huzuruna çıkan Cevriye Hristova ile Kırcali mahkemesine gelen bir ziyaretçi arasında dava otorumundan 40 dakika önce gerçekleşti. Mahkeme salonuna girdikten sonra Bölge Mahkemesi üyeleri önünde 27 yaşındaki kadın Türkçe olarak “Pek anlamıyorum” diye belirtti, mahkemece tercüman sağlandı.

Mahkemenin, Kırcali Savcılığının “Tutuklu yargılama” talebi hakkında karar vermeden önce 27 yaşındaki kadının son tecüme edilen sözleri, “Eve gitmek istiyorum. Olanlardan dolayı üzgünüm. Eve, çocuklarımın yanına gitmek istiyorum!” oldu.

Bölge Mahkemesi, “Suç, Ceza Kanunu gereğince de ağır bir suç sayılmayıp  yasama organı en fazla üç yıl hapis cezası öngörmüştür. Şahsın kaçma veya başka bir suç işleme tehlikesi yoktur. Suçunu itiraf etmiştir. Üç çocuğuna tek başına bakıyor. Kayıtlı başka suç yok, mahkeme dosyası temiz” gerekçesiyle 27 yaşındaki Cevriye Hristova’ya tutuksuz yargılama kararı verdi.
Kadın duruşmadan 40 dakika önce mahkemeye yalnız geldi. Duruşma boyunca sakinliğini korudu ve sonunda Türkçeye çevrilmiş mahkeme kararının bir kopyasını almayı reddetti.

Genç kadının 19 Aralık’ta, yeni doğmuş çocuğunun cesedi Su Aynası yatağında bulunduktan sonra gözaltına alındığını hatırlıyoruz. Doğum, nehirden birkaç metre ötede bir gün önce gerçekleşmiş. Kadın, polis gözetimi altında hastaneye yerleştirildi ve annesi tarafından yenidoğan bebeğini öldürülme olayı yönünde duruşma öncesi işlemler başlatıldı.
Kırcali’de Sosyal Destek Dairesi çalışanları, 27 yaşındaki anne ile 2 yıl çalıştıkları ortaya çıktı. Annenin çocuklarının ikisi Haskovo’daki koruyucu aileye verilmiş olup diğer üçüne kendisi bakıyor, kocasının ebeveynlerinden de yardım alıyormuş. Kadın yedi kez doğum yapmış, ancak bir önceki doğumunda bebeği vefat etmiş. Şu anda üç çocuğuna, birlikte yaşadığı adamın akrabaları bakıyor.

Bebeği Su Aynası’ndan çıkarılan kadın, hamileliğini gizliyormuş. 27 yaşındaki anne yakınlarına hasta olduğunu, karnında bir tümör olduğunu, bu yüzden şişmanladığını söylediğini belirtiliyor. Kadının eşi hapiste olduğundan, hamileliği ile ilgili soru işaretleri oluşturmakta.
Olaybg.com