Ana Sayfa TOP Kırcali Belediyesi projesi: Gurbetçilere ayda 20 lev karşılığında otopark!

Kırcali Belediyesi projesi: Gurbetçilere ayda 20 lev karşılığında otopark!

93
Paylaş

Ayda 20 lev karşılığında Batı Avrupa’da çalışan Kırcalililer, araçlarını güvenilir otoparkta bırakabilecekler. 24rodopi.com’un verdiği habere göre, Kırcali Belediyesinin bu projesi, özellikle Vızrojdentsi semtindeki otopark sorununu çözecek olan bir projedir.
Aslında bir süre önce Kırcali Belediyesi, trafikten durdurulan, ancak Kırcali sokak ve otoparklarına bırakılan araçları buradan kaldırma girişimini başlatmıştı. Bunlara yapıştırılan 122 davet, trafikten durdurulmuş araçların sahiplerini şehir merkezinden uzaklaştırmalarına davet ediyor. Park halindeki bu araçların şehir merkezinden kaldırılması süresi 30 gündür, bu süre sonrasında 50 ile 100 lev arası para cezası uygulanacak, araç ise aylık kirasının 50 lev olan bir otoparka taşınacak. Trafikten durdurulmuş araçları kaldırmak için ise Kırcali Belediyesi en kısa zamanda nakliyat aracına sahip olacak. Cezaya çarptırılmış araçlar otoparkı ise kapalı yüzme havuzunun arkasında bulunmaktadır. Araç bir yıl boyunca sahibi tarafından aranmazsa, belediyenin mülkü haline gelecek ve sonrasında hurdaya verebilecektir.
Belediye çalışanlarından Sali Ramadan konuyla ilgili şu açıklamayı getirdi: “Şu ana kadar ceza uygulamalarına gidilmedi, çünkü trafikten durudurulmuş araç sahipleri bunları kendi imkanlarıyla kaldırdı. Ayrıca, araç sahiplerinin yurt dışında bulunması veya farklı rahatsızlıklardan dolayı verilen sürede araçlarını kaldıramamasından dolayı, bu sürenin uzatılması dilekçeleri de bulunuyor. Doğal olarak, bu vatandaşlarımıza anlayış gösteriyoruz.”

Trafikten durdurulan araçları kamuya açık yerlerden kaldırma kampanyası Vızrojdentsi semti, Veselçane mahallesi, Studen Kladenets mahallesi ve Baykal Mahallesinde de devam edecek.
Belediye, Temizlik ve Bayındırlık arazisinde geçici bir otopark oluşturma fikrini de uygulamaya geçecek. Sali Ramadan, “Bu otopark, yurt dışında bulunan vatandaşların araçları için olacak. Bu vatandaşlarımız, ayda 20 lev karşılığında araçlarını buraya bırakabilecekler. Böylelikle, araçları güvenilir yerde bulunacak ve aynı zamanda konut sahiplerinin bulunduğu bölgelerde diğer araçların park etmesine engel olmamış olacak” diye belirtti.

Kırcali’de sokak ve otoparklara terk edilen araç sorunu yıllardır var, park alanlarının az olması ise bu sorunu daha da büyütüyor. Böyle araç sahiplerinin bazıları yurt dışında, bazıları ise depo olarak kullandıkları bu “hurdalar”dan ayrılmak istemiyor.

Olaybg.com