Ana Sayfa Gözlemci Kırcali bölgesinde her ikinci emekli 300 BGN’den az emekli maaşı alıyor, yoksulluk...

Kırcali bölgesinde her ikinci emekli 300 BGN’den az emekli maaşı alıyor, yoksulluk sınırı 341 BGN

921
Paylaş

Piyasa Politikaları Enstitüsü’nün yapmış olduğu bir analize göre, Kırcali, Razgrad ve Tırgovişte’de her ikinci emekli ayda 300 BGN’den az emekli maaşı alıyor. Ülkede yoksullar toplam nüfus sayısının % 33’ünü oluşturuyor. Sadece başkentte yoksul emeklilerin payı % 20’nin altındadır.
24 Çasa gazetesi, 704 bin kişinin ayda 300 BGN’den daha az maaşla yaşayan yoksul emekliler olduğunu yazıyor. Yoksul emeklilerin çoğu Sofya’da yaşıyor, buradaki sayıları 66 bin kişi. Ardından Plovdiv geliyor, buradaki sayıları başkentten 4 bin emekli ile daha az. Varna da 37 bin kişi ile ilk 3’te. Verilere göre en az yoksul emekli sayısı 11.000 kişi ile Pernik ve Gabrovo’da yaşıyor.
Piyasa Politikaları Enstitüsü analizatörleri daha, “Emekliler arasında yoksulların payının toplam nüfustan daha düşük olduğu bir bölge olmaması da dikkat çekicidir” diye belirtiliyor.
Yoksul emeklilerin % 77’si kadındır.
Pernik, Yambol ve Smolyan’da aylık emekli maaşı 300 BGN’nin altında olan emekliler arasında kadınların payları % 80’in üzerinde, bu oran sadece Kırcali’de % 70’in altındadır. Bu büyük farkın nedenlerinden biri, Bulgaristan’daki kadınların ortalama yaşam süresinin erkeklerinkinden neredeyse 7 yıl daha uzun olmasıdır. Ayrıca kadınlar erkeklerden daha düşük maaş alıyor ve daha erken emekli oluyor.
Yoksul emeklilerin sayısı son yıllarda azalmakla birlikte, oranları hala yüksek seyrediyor.
1 Temmuz’dan itibaren ülkemizde asgari emeklilik 250 BGN oldu. Asgari emekli maaşlarını artışı yaklaşık % 14 iken, diğer emekli maaşlarında ise bu artış sadece % 6.7 oldu. Son yıllarda, asgari emekli maaşı artarak diğerlerini geride bıraktı, bu durum ise bireylerin sosyal güvenlik katkı paylarıyla veya diğer emekli maaşlarını artıran İsviçre kuralıyla hiçbir ilgisi yok. Asgari emekli maaşının artırılması, görev süresinin sonuna kadar 300 BGN’ye ulaşmasını isteyen Birleşmiş Vatanseverler için bir öncelik. Ancak birçok uzmana göre bu durum, sisteme farklı katkıları olan insanları eşitleyerek devletin sosyal güvenliğine olan güveni zayıflatmaktadır. Bunun nedeni, bir önceki takvim yılına ait sigorta gelirlerinin ve tüketici fiyat endeksinin artışına dayanan İsviçre kuralı ile hesaplanan emekli maaşlarının objektif göstergelere göre artırılmasıdır.
2019 yılında Kırcali ilinde yoksulluk sınırı hane üyesi başına aylık ortalama 341 BGN’dir. Bu, Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün güncel verileriyle gösterilmiştir. Doğu Rodoplar’da neredeyse her dört kişiden biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor.
Montana, Vratsa, Veliko Tırnovo, Vidin, Kırcali, Blagoevgrad, Pazarcik ve Silistra olmak üzere sekiz ilde yoksul erkeklerin nispi payı kadınlardan daha yüksektir.
Olaybg.com