Ana Sayfa Gündem Kırcali yine seçmen listelerinde “hayalet” isimlerin bulunduğu bölge olarak örnek gösteriliyor

Kırcali yine seçmen listelerinde “hayalet” isimlerin bulunduğu bölge olarak örnek gösteriliyor

719
Paylaş

bTV’nin verdiği bilgiye göre, Bulgaristan’daki Ulusal İstatistik Enstitüsü /UİE/ ve Nüfus Kayıt Dairelerinin nüfus verileri arasında büyük bir fark var. Yapılan analizlere göre seçmen sayısı, UİE’nin verilerinden yaklaşık yarım ve bir milyon arası daha fazladır. UİE’ye göre Bulgaristan vatandaşlarının sayısı 7 milyonun altındadır, Nüfus Kayıt Dairelerinin verileri ise 8 300 000’in üzerinde göstermektedir.

bTV’den, bunlardan kaç kişinin kalıcı ve geçici bir adreste yaşadığını ve ölenlerin seçmen listelerinden çıkarılıp çıkarılmadığı sorusu hala yanıtsız kaldığı belirtiliyor.

Nüfus Daireleri verilerine göre, ülkemizde kalıcı adresi bulunan 8 480 000 kişi yaşıyor ve bu adreslerde olamalrı gerek.

Seçimleri kazanan genellikle 1 milyon oyla kazanıyor, belirsiz yaklaşık yarım milyon kişi ise ciddi bir mesele. Yani diğer tespite göre, nüfus rakamlarında yarım ila bir milyon insan arası fark var.

Konu ile ilgili yine Kırcali örnek gösteriliyor.

Medyaya göre: “İlginç durumlardan biri Kırcali’dedir. Burada kalıcı adrese kayıtlı nüfus, ilde yaşayan nüfus sayısından fazla. 340 000 kişinin burada kalıcı adreste kayıtlıdır, geçici adreslerde kayıtlı olanların sayısı ise 169 000’dir, bu da, seçmen listelerinde kayıtlı bulunan kişilerin çoğu bu bölgede yaşamadığı anlamına geliyor. Belki de üçte ikisi orada yaşamıyor, ki bu, bölgedeki seçim sonuçları çarpıtıldığı anlamına geliyor.“

Olaybg.com