Ana Sayfa Siyaset Kırcali’deki seçimlerle ilgili tek soru işareti var, Hines Bey!? Ankara ne diyecek!

Kırcali’deki seçimlerle ilgili tek soru işareti var, Hines Bey!? Ankara ne diyecek!

799
Paylaş

Kırcali’deki seçimlerle ilgili tek soru işareti var, Hines Bey!? Ankara ne diyecek!
Herhangi bir bakanlıkta, herhangi bir çekmecenin en alt kısmında „Kırcali’yi yaşamak için nasıl daha iyi bir yer haline getirilir“ başlıklı bir dosya bulunuyorsa eğer, yeri oradadır. Bu strateji tam bir başarısızlıktır.
Eğer bazı karanlık güçler Doğu Rodopları, bir gurbet, bölünmüş aileler, Bulgaristan haritasındaki giderek daha fazla beyaz noktadan ibaret bir bölgeye çevirmek için çalıştılarsa, başarılı oldular demektir.
Bulgaristan’da 4-5 şehirin geleceği var, geri kalanı ise tüm olumsuz özellikleriyle çevre birimleri olacak. Bu, İngiltere Büyükelçiliği siyasi bölümünün, Kırcali’de HÖH, GERB ve BSP liderleriyle gerçekleştirecek olduğu görüşmelerde ortak bir unsur olacaktır. Büyükelçiliğin siyasi bölümünün başkanı Tom Hines ve ekibi, her siyasi parti için birer saat ayıracak.
Ortak cümle, konsensüs – insanlar gidiyor! Sofya, Plovdiv, Varna, Burgas ve diğer iki il şehri dışında, Bulgaristan’da yaşam koşulları kötü. Ve kötü koşullarda yaşayanlar Batı’ya gidiyor, burada kalan yakınlarına para göndediryor. Hayır, daha net olalım: Çok para gönderiyorlar. O kadar çok para ki, eğer gurbetçilerin para havaleleri olmasa Avrupa Birliği’nde yaşam standartları açısından işgal ettiğimiz son sıradan dahi daha kötü olacağız.
Bu nasıl bir ironidir!? Yoksulluğa para göndermek ve Bulgaristan’ı kurtarmak için yoksulluktan kaçıyorlar! Yoksulluktan kaçanlar, Bulgaristan’ın en büyük yatırımcısıdır!!!
HÖH bölge liderleri GERB hükümetini suçlayacak, GERB’liler Tom Hines’a, HÖH’ün yerel yönetiminden şikayet edecekler, BSP ise hem HÖH’ün hem de GERB’in eksikliklerini dile getirecekler.
Bulgaristan’da siyasetçi olmak çok keyifli.
*
İngiliz Büyükelçiliğinin, Avrupa Parlamentosu ve yerel seçimlerinden önceki aylarda ve belki de erken milletvekili seçimlerinden önce Kırcalililerin görüşlerini analiz edeceği açıktır. Yukarıda belirtilen dosyadan farklı olarak, Bulgaristan’daki elçilikler için Kırcali dosyası bir el kitabı gibidir.
Bu defa çok farklı, Hines Bey! Kırcali’de ve hatta ana siyasi güçlerin ulusal liderleri ile yapılan görüşmelerde, küçük sorulara cevaplar alacaksınız. Çünkü her cevap sorgulanacak ve bir devamlılık gerektirecek – bu sefer Ankara’daki iktidar partisi ne karar verecek! Adaylar kimler olacak, kim kiminle oynayacak, kiminle yarışacak, seçmenleri daha az olanlar kimler? Analiz tamamlanamayacaktır, çünkü bu defa kimse Ankara’nın nasıl tepki vereceğini bilmiyor. Taktik farklı.
Kırcali’de yapılan görüşmelerden sonra, Mustafa Karadayı ile yenilen akşam yemeği ve Hasan Azis’le yaptığı kahvaltıdan sonra, Büyükelçi Hasan Uusoy’un ekibinde “Kırcali” konusunu görüşebileceği birisini bulabilmesi, Tom Hines için büyük isabet olacaktır. Daha sonra son parlamento seçimlerinin sonuçlarına dikkatle bakmalı, ancak Ekim 2019’da soru işaretlerini aramak için Mart 2017’de bir “tarama analizi” veya mekanik olarak oyları aktarmakla değil. Ve son olarak, fakat kıymetsiz değil, Ahmed Dogan’ın Noel konuşmasını beklemek. Şunun şurasında ne kaldı, aşağı yukarı üç hafta.
Olaybg.com