Ana Sayfa Siyaset Mareşki’nin koalisyonu AP aday listesinde 2. sırada Orhan İsmailov ile ikinci dönemde...

Mareşki’nin koalisyonu AP aday listesinde 2. sırada Orhan İsmailov ile ikinci dönemde de seçilmeyi planlıyor

688
Paylaş

Veselin Mareşki’nin partisinden, “Volya – Bulgaristan Vatanseverleri” koalisyonu Avrupa Parlamentosu üyeleri aday listesinin ikinci sırasında Orhan İsmailov’un yer alacağını bildirdiler. Eczaneler ve benzin istasyonları zincirinin sahibi ve Volya Partisi Başkanı, GERB’den sonra Merkez Seçim Komisyonunda kayıtlı olan koalisyonun listesininin ilk sırasında yer alacak.

Volya, Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP), Aleksandır Stamboliyski Tarım Birliği ve Petır Dertliev’in Birleşik Sosyal Demokrasi partisinin seçim öncesi bir anlaşma imzaladığını ve Mayıs ayında Avrupa Parlamentosu seçimlerine birlikte katılacaklarını hatırlıyoruz.
Koalisyonun Merkez Seçim Komisyonunda tescili için 2 Nisan tarihinde düzenlenmiş Sofya Şehir Mahkemesinin HŞHP’nin mevcut durumu belgesi ibraz edilmiştir. Bu belgede Orhan İsmailov HŞHP’nin yasal başkanı olarak gösterilmiştir. 28 Mart’ta, Sofya Şehir Mahkemesi, Kasim Dal’ın Olağanüstü Kongre toplanana kadar HŞHP’nin başkanı ve tek yasal temsilcisi olarak tescil edildiğine karar verdi. Ancak, bu karar yürürlükte değildir, çünkü temyiz edildi. Bunun neticesinde ise ilginç bir durum da ortaya çıkarabilir: İsmailov’un Avrupa Parlametosu üyesi olma olasılığı bulunduğu gibi, aynı zamanda da partisiz kalabilir. Parti kurucusu Kasim Dal mı, Orhan İsmailov’un mu partinin başkanı olduğu tartışması seçimlerden sonra neticelenebilir. Kasim Dal da, seçimlerde yer almak için sağ partilerle müzakerlerde olduğunu açıklamıştı.

Yapılan araştırmalara göre, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde 5 partinin adayları üyelik kazanabilecek, Volya’nın ise sadece bir adaryı AP üyesi olabilecek.
Olaybg.com