Ana Sayfa Gündem Yılbaşında Kırcali büyük bir kazanın eşiğinden döndü! Üst düzey tesisat uzmanları ve...

Yılbaşında Kırcali büyük bir kazanın eşiğinden döndü! Üst düzey tesisat uzmanları ve itfaiyeciler Kırcali’de felaketi önledi

144
Paylaş

Kırcali Atıksu Arıtma Tesisi uzmanlarının ve İtfaiye ekiplerinin acil ve profesyonel eylemleri Kırcali’de büyük bir kazayı önledi. 30 Aralık’ta Kırcali Atıksu Arıtma Tesisi alanında saat 15’te metan gazı kaçağı tespit edildi. Gaz metan tankından sızmaya başlamıştır. Hemen acil durum planı uygulamaya geçirilip gaz üretimi azaltılmış, sızıntı sınırlanmış ve alanı güvenceye almak için gerekli tüm önlemler alınmıştır.
24rodopi.com önünde Su ve Kanalizasyon Hizmetleri Şirketinden verilen bilgilere göre, olay yerine hemen İtfayiye ekipleri gelmiştir.
İtfaiye ekipleri ölçümlere başlayıp tüm eylemlerini Kırcali su temini ve kanalizasyon sistemi uzmanları ile koordine etmiştir. Arıtma tesisi alanı güvenceye alınmıştır. O sırada ciddi bir tehlike olasılığı tespit edilmemiştir. Tesis 24 saat çalışma moduna ve göstergelerin sürekli izlenmektedir. 30 Aralık gece yarısından sonra bazı göstergelerde bir değişiklik kaydedildi ve Sivil Koruma birimine bildirildi, sonrasında gaz istasyonunun durdurulması için ortaklaşa önlemler alındı. Arıtma Tesisi çalışanlarının hızlı eylemi ve Sivil Koruma tarafından yapılan profesyonel çalışmalar, ciddi sonuçlara neden olabilecek büyük ölçekli bir kazayı önledi. 31 Aralık’ın erken saatlerinde, acil durum planının tüm güvenlik koşullarını ve düzenleyici gerekliliklerini yerine getirilerek kontrollü bir gaz salınımı başlatıldı.
Yeni yıl arefesinde Kırcali Atıksu Arıtma Tesisine özel ekipmanlarla Haskovo Çevre Koruma Bölge Müfettişliği uzmanları geldi. Yaptıkları ölçümler tüm göstergelerin sıfır olduğunu, metan gazının çok düşük seviyede olduğunu ve halk için bir risk oluşturmadığını göstermiştir.
Kırcali Su ve Kanalizasyon Şirketinden, tüm Kırcali İtfaiye ve Arıtma Tesisi çalışanlarına hızlı ve yerinde çalışmalarından dolayı teşekkür edildi.
Olaybg.com