Ana Sayfa Mansetler 1 milyonluk davada hakim ve avukatlar sidik yarışına girdi! Avukat Menkov duruşma...

1 milyonluk davada hakim ve avukatlar sidik yarışına girdi! Avukat Menkov duruşma salonundan atıldı!

373
Paylaş

Olay Kırcaali mahkemesi’nde bugün yaşandı.
Bulgaristan’da Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) Genel Başkanı Lütfi Mestan’a, karıştığı ölümlü trafik kazasından sonra açılan tazminat davasının ikinci duruşmasında, önceki duruşmanın ertelenmesine neden olan üç tanığın dinlenmesine bugün Kırcaali mahkemesinde başlandı. İfadeleri alınan tanıkların bir tanesi sorgulandı. Ancak ikinci tanığın sorgulanması sırasında Lütvi Metsan tarafından zaten  davada ‘taraf tutma’ ile şikayetçi olunan hakimin ve müdafiliğini yapan avukatlar arasında ‘keyfe keder’ karar verme gibi, soruşturmada bazı gerçeklerin farklı bazı organlar tarafından örtbas edildiği suçlamasına kadar varıldıktan sonra, duruşmada hakim ve avukatlar arasında birbirinden üstün gelmeye çalışma durumuna gelindi. Tartışma, Lütvi Mestan’ın avukatı Menko Menkov duruşma salonundan atılmasıyla son buldu.
Verilen moladan sonra, sanık Lütvi Mestan’ın ve yanında kalan diğer müdafiinin talebini kabul eden mahkeme, ikinci tanığın sorgulandığı bugünkü duruşmayı 13.05.2022 saat 10.30’a erteledi.
Hatırlanacağı gibi, 14 Nisan 2019 yılında DOST partisi lideri Lütvi Mestan’ın kullandığı araç kaza yapmış, olay yerinde 6 aylık bebek hayatını kaybetmişti. Acılı aile Lütfi Mestan’a 1 milyon levaya varacağı hesaplanan tazminat davası açmış ve dava hala devam ediyor.
Sonuç; ne kadar bu tür duruşmalarda avukatların gösterdiği saygıyı kişiye değil, devlete göstermeleri gerekiyorsa da, hakimin de, avukatları saçma sapan sebeplerle salondan atması, bu tarz başına buyruk davranışların Bulgaristan’da adalet sisteminin geldiği arızalı mekanizmaya iyi bir örnek teşkil ediyor gibi.

olaybg.com