Ana Sayfa Gündem 18 Rodoplu “İngiltere’deki çiftlikte” cehennemi yaşamışlar! Para almadan ve soğuktan donmuş olarak...

18 Rodoplu “İngiltere’deki çiftlikte” cehennemi yaşamışlar! Para almadan ve soğuktan donmuş olarak döndüler

977
Paylaş

Smolyan ilçesinden 18 Bulgaristan vatandaşı, İngiltere’de kaldıkları yerden atıldı. BTV’nin bildirdiğine göre, işçiler 8 Şubat tarihinde İngiltere’ye gitmiş, ancak söz verildiği gibi çiftlikte çalışmaları yerine sokakta bırakılmış.
Kadınlardan biri şunları paylaştı: “Bizlere bir iş saatine 11 paund ücret, barınacak yer, battaniye, uyku seti ve günde en az 6-7 çalışma saati sözü verdiler. Ancak bu vaatlerden hiç biri yerine getirilmedi. Orada prefabrik evler, hiç bir şey yoktu. Kalacak yer olmadığını söylediler. Hava sıcaklığı yaklaşık eksi 3-4 dereceydi, yağmur ve kar yağıyordu.”
Gruptaki herkes İngiltere’ye uçak biletini bizzat ödemiş, daha sonra çifliğe kadar yol masraflarını da karşılamış. Ancak buraya ulaştıklarında gerçeklerin çok farklı olduğunu görmişler. Bulgaristan’dan gelen işçiler, yeterli iş olmadığından haftada bir gün ve söz verilen ücret karşılığında değil, günde 30 pound karşılığında çalışacaklarmış. Çalışma süresince kalacakları kiralık konutların olacağı sözü de yerine getirilmemiş.
İşçiler, İngiltere’de ikamet eden başka bir Bulgaristan vatandaşının desteği ile geri dönebilmişler. İşçileri İngiltere’ye gönderen şirket, lisansını kaybetme sürecindedir. Uzmanların bildirdiğine göre, Büyük Britanya’da iş bulmakta aracı şirketler, işçileri daha yolda terkediyor. Bunun yanı sıra bu aracı şirketler kişi başı 300 ile 500 lev para aldığı da ortaya çıktı. Onay alamayan kişiler bu ücrertlerini çoğu kez geri alamıyor, onaylanıp çalışmaya gidenler ise yolda kalıyor.

olaybg.com