Ana Sayfa Gündem 8 Kasım’da Hasan Azis’in son yemini! 2019-2023’te hem belediye başkanı olacak, hemde...

8 Kasım’da Hasan Azis’in son yemini! 2019-2023’te hem belediye başkanı olacak, hemde bir sonrakini hazırlayacak…

457
Paylaş

Kapital gazetesinini yaptığı yoruma göre, “Kırcali’de ikinci sırada olan GERB’den %24 oranla önde olan HÖH’ün adayı Hasan Azis’in daha ilk turda seçimleri kazanması kimse için sürpriz olmadı”.
Seçim gecesinde ilginç olmaya çalışan, ancak çıkış anketleri fala bakmaya benzeyen sosyologlar hariç, Kırcali ile ilgili her şey Saray’daki istişarelerin “Dogan son bir çalışma dönemi için Hasan Azis’i seçti” haberinin doğduğu 13 Eylül gibi erken bir tarihte belliydi.
Seçimler 13 Eylül’deydi, 27 Ekim sadece bir protokol günüydü.
2023 Ekim ayının sonunda, Mühendis Hasan Azis, Arda nehri kıyılarındaki şehrin sembolik anahtarını, yarından itibaren bir sonraki Kırcali belediye başkanlığına hazırlanmaya başlayacağı isme teslim edecek. Ve bu geleceği öyle bir şekillendirmeli ki, daha Hasan’ın son çalışma yılında bir sonraki belediye başkanının ismi belli olmalı.
Elbette o zamana kadar, Kırcali ilçesindeki seçmenler için, özellikle köylerdeki seçmenler için siyasi bir alternatifin ortaya çıkmaması takdirde. Veya başka bir siyasi grubun HÖH’ü daha karizmatik bir aday ile şaşırtmadığı takdirde.
Bu davranışlarıyla, Kırcali’deki HÖH’ün muhalifleri zararsızdır, hatta hem Türkler hem de Bulgar Müslümanlar çevrelerinde HÖH ile ilgili gözle görünür hoşnutsuzluk, birçok insanın yurtdışında gurbette olmasına rağmen Hareket’in Doğu Rodop’larda seçimleri kolayca kazanmasına yardım ediyorlar. Yani, kollektif bir alternatifin ortaya çıkması olasılığı çok düşük.
Hasan Azis’in hazırlayacağı adaydan daha güçlü bir aday mümkün mü? Zor iş. Parti aktivistlerine hızlıca bir göz attıktan sonra da rezervleri çekme yeteneğine sahip güçlü bir figürün ortaya çıkma ihtimali asgari yüzdededir.
Hasan Azis, bir sonraki Kırcali belediye başkanını hazırlamak zorunda. Ve bu, senaryonun arkasındaki insanlar için ölçeğinin sağlıksız olduğunu kanıtlayabilecek bir macera değildir. Zorunludur. Ahmed Dogan’ın emri.
Uygulama ise adım adım daha 8 Kasım’daki yeminle başlamalı. Aslında, yeni seçilen Belediye Meclisinin ilk toplantısının başlamasından yarım saat önce!?
Olaybg.com