Ana Sayfa Gündem Başbakan Borisov 5 bakanı görevinden aldı! Ananiev Goranov’un yerine geçiyor, Angelkova turizmden...

Başbakan Borisov 5 bakanı görevinden aldı! Ananiev Goranov’un yerine geçiyor, Angelkova turizmden atıldı!

773
Paylaş

Bu sabah çıkan beş bakanın görevinden alınacağı haberi artık gerçek oldu. Başbakan Boyko Borisov Bakanlar Kurulunda olağanüstü brifing düzenledi. Başbakan görevinden alınan bakanların yerini kimin alacağını açıkladı. Şimdiki içişleri bakanının yerine Başkomiser Hristo Terziyski geçecek. Lıçezar Borisov ekonomi bakanı olarak atanacak. Kiril Ananiev maliye bakanının yerini alacak, Sağlık Bakanlığı Aleksandrovska Hastanesi Başkanı Prof. Kostadin Angelov tarafından devralınacak. Başbakan Yardımcısı Mariana Nikolova, Turizm Bakanlığı’nı devralacak.
Dün Başbakan Boyko Borisov, Vatansever Cephesinden ortaklarına üç değil beş bakanın değiştirilmesini önerdi. Bahsi geçen beş bakan arasında Kırcali’den olan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova da var.
Protestoların patlak vermesinden hemen sonra Borisov hükümetinin en başarılı üç bakanından – Vladislav Goranov, Mladen Marinov ve Emil Karanikolov ile ayrılmakta ısrar ettiğini hatırlatırız. Bu, GERB’in bölge koordinatörleri ile yapılan bir görüşme sonrasında gerçekleşti, görüşmede üçünün „HÖH bakanları“ olarak algılandıkları belli oldu. Daha sonra başbakanın fikrini değiştirdiği ve bu üçünün istifasını istemeyeceği ortaya çıktı. Bu sabahki habere göre ise Borisov, Goranov, Karanikolov ve Marinov’un istifasına ilişkin kararından vazgeçmemiş olmasının yanı sıra, Adalet Bakanı Danail Kirilov ve Turizm Bakanı Nikolina Angelkova’nın da onlardan ayrılmasını isteyeceği yönündeydi.
Olaybg.com