Ana Sayfa TOP Çok ciciler!

Çok ciciler!

288
Paylaş

Arda Nehri’nin „Su Aynası“ yanında bulunan sulak  bölgede,  kuşlar için tam bir cennet  manası taşıyan alanda balıkçıl kuşları yanı sıra yüzlerce farklı kuş türü yaşamaktadır.
Balıkçılların korunması için, „N. Y. Vaptsarov“ Bölge Kütüphanesine bağlı „Buditel“ Kulübü ve „Umut“ Vakfı, „Daha İyi Bir Yaşam İçin Sen ve LIDL“ programı kapsamında „Balıkçıllar Şehri“ adlı, 9.650  leva  tutarında  bir proje kazandı.
Alanın yakınlarına yapılan binalar ile gelecekte talan edileceğine kesin gözüyle bakılan, ilerde şehire dönüşeceğine kesin olarak bakılan kuş cenneti, kazanılan proje kapsamında, koruma amaçlı  girişimlerde bulunulacak. Örneğin,  Yeni Arda nehri köprüsü üzerine, vatandaşlar ve turistlere yönelik çift dilli 5 adet, kuşları koruma çağrısı bilgilendirme tabelaları, monte edilecek.
9.650 levalık sözleşmeyi imzalayan proje ve „Buditel“ kulüp başkanı Elisaveta Kehayova, projenin 8 ay süreceğini dile getirirken şöyle konuştu:
„Projenin hayata geçirdiği faaliyetlerle, provokatif uygulamalarla Kırcaali gençlerinin ve sakinlerinin çevre koruma kültürünün artırılmasına yönelik koşullar yaratmayı hedefliyoruz. Gençlerin interaktif kampanyalara aktif katılımı, korunan doğal alanlara yönelik tutumları, fırsatlar ve sorumluluklar konusundaki farkındalığı değiştirmek için ekolojik kültürü ve doğaya karşı sorumluluğu genişleyecektir. Şehir merkezinde doğal bir kuş olgusunun korunmasıyla uğraşan dijital kullanıcı sayısında nesiller arası sürekliliğin oluşması ve sürdürülebilir artışın sağlanmasını amaçlıyoruz“.
Kazanılan projeden haberdar olduğunu ve kendisini Mehmet Halilibrahim ismi ile tanıtan Kırcaalili bir beyefendinin sözleri ise dikkat çekiciydi:“Her gün bir müddet kendilerini seyrediyorum. çok ciciler lan!“

olaybg.com