Ana Sayfa Gündem COVID-19 için yeni bir mobil uygulama hasta-doktor-hastane-İçişleri Bakanlığını bağlayacak

COVID-19 için yeni bir mobil uygulama hasta-doktor-hastane-İçişleri Bakanlığını bağlayacak

672
Paylaş

Bulgarların sağlık durumu için yeni ve ücretsiz bir mobil uygulama en geç Pazartesi sabahı uygulamaya geçecek.
Başbakan Boyko Borisov uygulamanın, 1 BGN karşılığında birkaç BT şirketi ile birlikte Bilgi Hizmetleri tarafından geliştirildiğini açıkladı. Sistem, Güney Kore, Çin, İtalya, Singapur gibi ülkelerde de benzeri olan özel analiz yazılımı temelinde geliştirildi.
Nasıl çalışıyor
Genel olarak, uygulama iki bölüme ayrılacaktır. Birincisi, vatandaşlar kişisel kimlik numaraları aracılığıyla ücretsiz olarak kayıt yaptırabilecek, mevcut sağlık durumları hakkında bilgi verebilecek ve istedikleri takdirde kronik hastalık verilerini doldurabileceklerdir.
Bilgiler merkezi bir sicilde toplanacak ve yerel düzeyde sağlık müfettişleri, ulusal karargahlar, doktorlar, hastaneler, İçişleri Bakanlığı, sınır polisi vb. gibi devlet kurumlarına iletilecektir. Oluşturulan bu sicile sadece kurumların erişimi olacak ve bu sadece dijital bir sertifika ile yapılacaktır. Daha sonra, aile hekimleri risk altındaki hastalarla temasa geçecek ve evde kalmaları ya da hastaneye yatmaları gerekip gerekmediğini bildirecektir.
Sağlık Bakanı Kiril Ananiev ve Kriz Genel Kurmay Başkanı Ventsislav Mutafçiyski’nin de doğruladığı üzere, hastanın cep telefonu bulunmaması ya da verilerini tek başına girememesi durumunda, tıp kurumlarındaki doktorlar tarafından da bilgi verilebilecektir.
Diğer faydaları
Başbakan Boyko Borisov’un bildirdiğine göre, uygulamanın en büyük yararı, yurt dışından dönen ve sınırda bilgi anketi dolduran birinin 14 günlük karantina süresini tamamladıktan sonra otomatik olarak karantinasının bittiğni belirten bir mesaj alacak olmasıdır. Borisov daha, “Bu uygulama, defterlerin, kağıtların, idari işlemlerin yerini alacak. Evlerinizde kalın ve uygulamayı kullanın” diye ilave etti.
„Scale Focus“ Yazılım Şirketinden Plamen Tsekov, bu fikrin vatandaşların sağlık durumları hakkında gönüllü olarak bilgi vermeleri ve aile hekimlerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmaları olduğunu söyledi. İstenirse, insanların konum verilerini gönderebileceklerini, böylece hasta olduklarında kolayca acil servislerinin erişebileceğini açıkladı. Belirttiklerine göre: “Örneğin, bir kişi kendini kötü hissediyorsa ve Yambol ve Sliven arasındaysa, hangi hastanenin ambulans göndereceği kararını vermek hızlı ve kolay olacaktır.”.
Olaybg.com