Ana Sayfa Gündem Fetö Şüphelilerine „Organizatörlüğe“ Hapis İstemi

Fetö Şüphelilerine „Organizatörlüğe“ Hapis İstemi

1134
Paylaş

Edirne’de yasa dışı yollardan FETÖ şüphelilerini yurt dışına kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla tutuklanan 3 Bulgaristan vatandaşı hakkında 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

Edirne’de yasa dışı yollardan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelilerini yurt dışına kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla tutuklanan 3 Bulgaristan vatandaşı hakkında 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Cumhuriyet savcısı Abdulkerim Kardaş tarafından „göçmen kaçakçılığı“ ve „silahlı terör örgütüne üye olma“ suçlamasıyla Bulgaristan vatandaşları N.M.K, G.Y.M. ve S.H.V’nin 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması istemiyle iddianame hazırlandı.
İddianame, gönderildiği Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.
Göçmen kaçakçılığı eyleminde iştirak içerisinde olduğu belirtilen üç şüphelinin, kullandıkları araçlardan biriyle eskortluk yaparak FETÖ şüphelilerini yurt dışına kaçırmayı amaçladıkları anlatılan iddianamede, „Yakalanan göçmen şahıslardan Y.Ş’nin 3 bin avro, H.T’nin bin avro verdiklerine dair beyanları karşısında şüphelilerin üzerlerinden ele geçirilen 9 bin 300 avro ve araçta ele geçirilen 600 avro paranın göçmen şahıslardan alındıkları, suçtan elde edildikleri anlaşılmıştır.“ ifadelerine yer verildi.
Haklarında 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 3 Bulgaristan vatandaşının yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.
Geçen yıl kasım ayında Edirne Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince, göçmen kaçakçılığına yönelik çalışmalar sırasında Kapıkule yolunda düzenlenen operasyonda, yurt dışına kaçmaya hazırlanan 6 FETÖ şüphelisi yakalanmış, bu kişilere kılavuzluk yaptığı tespit edilen Bulgaristan vatandaşı N.M.K, G.Y.M. ve S.H.V tutuklanmıştı.
Şüphelilerin üzerinden FETÖ şüphelilerinden aldıkları değerlendirilen yaklaşık 9 bin 900 avro ele geçirilmişti.