Ana Sayfa Gündem Karadayı: Seçimlere hazırız! 2017’de kandırıldıklarından dolayı bize oy vermeyenler, HÖH’e geri dönüyor!

Karadayı: Seçimlere hazırız! 2017’de kandırıldıklarından dolayı bize oy vermeyenler, HÖH’e geri dönüyor!

1002
Paylaş

Partinin Başkanı: Hükümet, iktidar süreçlerini kontrol etmeye kalkarsa, diktatörlük olur

Bugün gerçekleştirilen seminerin açılış bölümünden sonra HÖH Başkanı Mustafa Karadayı, HÖH’ün seçimlere hazır olduğunu, vatandaşların tekrar birleştiğini belirtti. Karadayı daha şunları paylaştı: “2017’de kandırılıp HÖH’e oy vermeyen seçmenler ile ilgili şu anda tersini görüyoruz.”
Bugün başkentteki bir otelde HÖH tarafından gerçekleştirilen seminerin konusu “Açık Yönetim – Liberal Demokrasiler için Yeni Fırsat. Yerel Düzyde Karar Alma Aşmasına Vatandaşları Dahil Etme. HÖH Vizyonu” oldu. Seminerde HÖH’ün MİB üyeleri, HÖH millet vekilleri, Avrupa parlamentosu vekilleri, belediye başkanları, yerel yönetim temsilcileri yer aldı. Etkinliğin özel konuğu ise Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi /EESC/ üyesi ve uzun yıllar boyunca ALDE başkanlığını yapan Sir Graham Watson oldu.
HÖH Başkanı Mustafa Karadayı açılış konuşmasında, liberal demokrasi krizinin, ülkede ve Avrupa’da gelişmekte olan siyasi süreçler tezini geliştirdi.
Karadayı şunları belirtti: “Dünya genelinde bir liberal demokrasi krizi gözlemlenmekte ve bununla ilgili de, siyasi faaliyetin kamu ve vatandaşlar yararına hizmet etmek olan asıl işlevini yitirdiği bir eğilimden bahsedebiliriz. Demokrasi, populist ve milliyetçilerin karşısında geri adım atmakta. Populist ve milliyetçiler seçimleri kazanıyor, millet meclislerine giriyor, hatta bazı devletlerde iktidarda yer alıyor. Bulgaristan da bir istisna değildir.
Politikalar ve politikacılar insanlardan koptuğunda ve çoğu zaman politikacıların gündeminde vatandaşlar için önemli konular eksik olduğunda populizm moda olur.” HÖH Başkanı seminerin odak noktasını ve amacını belirledi: “Serbest ve aktif vatandaşları yönetişime aktif olarak katılmaya motive etmek”.
Brifing esnasında Karadayı şunları da paylaştı: “Daha iyi ve daha onurlu bir yaşam sürdürme olanaklarımız var, öyle ki vatandaşların sesine, fikirleri ve çözüm önerilerine; sürekli aktif kontrole ihtiyaç duymaktayız. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yardımıyla özgür ve aktif vatandaşlar, gerekli sosyal değişimler için güçlü bir katalizör haline gelebilir. Açık kontrol yeni zaman motoruysa, açık veriler motorun hammaddesidir ve yeni teknolojiler bu kontrolün karayollarıdır. Liderlik aktif vatandaşların elinde.” Karadayı, açık verileri medyalar tarafından da yorumlandığının altını çizdi ve toplum önünde sorumluluk ve profesyonellik söz konusu olduğunu ilave etti. Parti Başkanı, CEZ satışı ile ilgili konuya da değindi. Devletin de bu şirketin hisselerinden satın alması konusunda neler düşündüğünü sorusu sorulan Karadayı şöyle yanıt verdi: “Devletin, anlaşmalara müdahale etmesi – bunun liberal bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum.” Belirttiklerine göre, iki şirket arasında yapılan bir sözleşme söz konusudur. Ancak, vatandaşlar ve iktidar arasındaki ilişkiler söz konusuysa, bunun farklı olduğunu vurguladı. Karadayı şunları belirtti: “Eğer iktidar, süreçleri kontrol etmeye çalışırsa, bu diktatörlük olur. Burada sivil toplum müdahale etmelidir, fakat STK’lardan oluşanı değil, sorumluluk taşıyan ve bu süreçlere tepki gösteren özgür vatandaşlardan oluşan toplum.”
Sir Graham Watson, HÖH’ün rolünü „Bulgaristan’daki siyasi hayatı dengeleyen bir faktör“ olarak tanımladı. Ve şunları ilave etti: “Avrupa Halk Partisi, Avrupa seçmenlerinin beklentilerini karşılamıyor. AB üyeliğinin Bulgaristan’ın AB’de daha müreffeh ve açık bir ülke haline gelmesini istiyorum. Başkanlığı vasıtasıyla, Bulgaristan’ın Batı Balkan ülkelerinin entegrasyonuna ve Avrupa’nın çok  ihtiyacı olan, bölgedeki siyasi istikrarın meydana gelmesinde katkıda bulunabileceğine inanıyorum.”
Saygı göstergesi olarak HÖH lideri, insanlık ve dünya için sonsuz sevgi ifade eden ve diğerlerine sevgi ve hizmeti simgeleyen semâ eden bir derviş heykeli sundu.
Karadayı katılımcılar önünde daha şunları paylaştı: “Hediyemiz semboliktir. Dervişin semâsı sevgi ve diğer insanlara hizmet gibi evrensel değerleri sembolize eder, insanlık ve tüm dünya için sonsuz sevgiyi ifade eder. Bir elini göklere uzatmış dervişin duası Tanrıya’dır, diğer eliyle Tanrı lütfunu insanlara iletmektedir. Ve dervişlerle ilgili bir atasözü: Öğrenci hazır olduğunda, öğretmen ortaya çıkar.”

olaybg.com