Ana Sayfa TOP Kırcaali, artık balıkçılık yapılan bir şehir olarak anılmalı

Kırcaali, artık balıkçılık yapılan bir şehir olarak anılmalı

637
Paylaş

Bilindiği üzere, Bulgaristan’ın en büyük tatlı su hazinelerine sahip olan şehrimizde balık ürünleri oldukça yoğun ilgi görüyor. Balık satılan yerlerde, çeşit açısından her zaman bolluk yaşanıyor.
Bugün de her hafta sonu olduğu gibi, yağmurlu bir Cumartesi sabahında, vatandaşlar Kırcaali’nin en çok taze balık satan marketine akın etti. Markette sazanlar, kilosu 7,50 levadan, yayın balığı ise kilosu 10 levadan satılıyor. Diğer tatlı su çeşitlerine de talep az değil. Barajlarımızda balıkçılık, balık çiftlikleri dahil, başta yayın ve sazan balığı olmak üzere, kostur, sudak balığı, Kırcaali’lerin deyimiyle, ukleyka ve rasper, ve bölgemize özgü diğer tatlı su balık çeşitleri, yılın her mevsiminde bereketli oluyor.
Paşmaklı (Smolyan) ve Hasköy (Хасково) gibi Kırcaali’ye en yakın bulunan bölgelere kıyasla şehrimizde balıkçılık önemli geçim kaynaklarından biri olmakla, avlama da tatmin edicidir. Kırcali barajında, hemen hemen her sene, kurallara uygun olarak ödüllü ya da ödülsüz, profesyonel ve amatör balık avlama yarışmaları düzenlenmektedir.
Evet, Kırcaali artık balıkçılık yapılan bir şehir olarak anılmalı.

olaybg.com