Ana Sayfa Gündem Kırcali bölgeindeki 400 baraj büyüklük ve tehlike açısından sınıflandırılacak

Kırcali bölgeindeki 400 baraj büyüklük ve tehlike açısından sınıflandırılacak

936
Paylaş

Kırcali Valisi Nikola Çanev’in Devlet Metroloji ve Teknik Denetim Ajansı /DMTDA/ Başkanı Petır Gornovski ve yardımcısı Generak Kiril Voynov ile yapmış olduğu görüşmede, suların mülküyet ve yönetimi ile ilgili kısmında Su Yasasındaki değişiklikler tartışıldı.
DMTDA’nın yapmış olduğu araştırmaya göreö ülke genelinde sayıları yaklaşık 6000 olan barajların sınıflandırılması yapılacak. Barajlar büyüklük ve tehlike seviyesine göre değerlendirilip sınıflandırılacak. Gornovski’nin açıklamalarına göre, bu sınıflandırmanın amacı, vatandaş ve altyapı için tehlike arz etmeyen küçük barajları kayıtlardan çıkarmak ve devletin diğerlerinin bakımına yoğunlaşmasını sağlamaktır. Kanunda yapılacak değişiklikler, ayrıntılandırma sürecindedir. Birkaç gün içinde görüşülmek üzere parlamentorya sunulacak. Yasadaki değişikliklerin kabul edilmesiyle Ekonomi Bakanlığı bünyesinde barajların mülkiyetini devralacak özel bir kurum kurulacak, çünkü belediyelerin bu mülkiyeti üstlenecek ve barajların bakımını gerçekleştirecek bütçeleri bulunmamakta. Üç ay içerisinde de Belediye Meclisi kararı ile barajlar bu kuruma devredilebilecek. Daha ciddi idari yaptırımlar uygulamak için DMTDA yetkileri de arttırılacak.
Vali görüşmede şunları dile getirdi: “Umarım yasal düzenlemelerle, baraj kavramını tanımlanacak ve açıklanamayan mülkiyet tanımını ortadan kaldıracaktır. Bizlerin görevi vatandaşların yaşam ve sağlığını korumak, ayrıca altyapıya gelecek zararları önlemektir, bunun ise mülkiyeti sahipsiz bırakmamak ve sorumluluğu birbirinin üzerine atmamak anlamına geliyor. Kötü olay ve afetleri kontrol ve önleme mekanizmalarını geliştirmek için tüm kurumlarla işbirliğine açığız.”
Görüşmede daha Kırcali Vali Yardımcısı Sevda Kamburova va DMTDA Genel Sekreteri Mima Çaleva yer aldı.
Kırcali bölgesindeki baraj sayısı yaklaşık 400’dür. Birkaç haftalar önce, bölgedeki belediye başkanları, devletin su havzalarının mülkiyetini devredecek değişiklikler yapacağını ve bununla yükümlülüklerin imkanları bulunmayan belediyelere devrolunacağı endişelerini dile getirmişlerdi.

olaybg.com