Ana Sayfa TOP Milyonlarca avro Rodoplar’da işçi arıyor

Milyonlarca avro Rodoplar’da işçi arıyor

1432
Paylaş

Kırcalili inşaat şirketi sahibi şunları paylaşıyor: “İşçi bulamıyorum. Şirketim ulusal yalıtım programı esnasında taşeron şirket oldu, ancak çalışacak inşaat işçisi bulamadım. Günde 50 lev veriyorum, bazı  işçiler geliyor, ancak en ufak bir bilgi ve becerileri yok. Ne iskelede, ne de malzeme taşımada becerileri var. Paraların az olduğunu söylüyorlar, aynı zamanda hiç bir becerileri yok.” Şirket sahibine göre, bölgedeki usta inşaatçıların çoğu artık yurt dışında.
Sözleri ise, devletin enerji tasarrufu programının başlatılması ile doğrulandı. Kırcali’de 29 şirket konutların yalıtım çalışmalarını gerçekleştirdi, bunun için ise ülke içinden inşaat işçisi getirildi. Aynı zamanda Kırcali ve Smolyan bölgelerindeki yabancı yatırımlar on milyonlarca avro yatırım yapıyor.
Bulgaristan’da toplam yabancı sermaye 2016 yılında yaklaşık 24 milyar avrodur.
Rodop Dağları, yabancı yatırımlara açıktır ve yeni üretim kapasiteleri oluşturmak için can atmakta. Ancak işverenlerin büyük kabusu, kaliteli personel yetersizliği. Ancak düşük maaşlar bölgedeki vatandaşların istikametini çoktan belirlemiş durumda. Geriye dönüş ise, en azından şu anada mümkün değil gibi…
Fotoğraf ve videoda: Burada sanayi bölgesi oluşturulacak ve yüzmilyonlarca yatırım yapılacak, fakat çalışan bulunabilecek mi?

olaybg.com