Ana Sayfa TOP Mobil esnaf uzak yerleşim merkezlerine hizmet sunuyor

Mobil esnaf uzak yerleşim merkezlerine hizmet sunuyor

1177
Paylaş

Küçük dağ köyünün sakinleri, Bezvodno (Susuz) köyü evlerine kadar getirilen ekmek ve balığın fiyatı, Kırcali’deki büyük marketlerin fiyatından daha ucuz olduğuna emin. Dört teker üzerindeki bu marketler, Çernooçene’nin birçok köyüne sadece ilk ihtiyaç duyulan gıdaları değil, birçok şey taşımakta. Minibüsler bölge bölge dolaşıyor, bu “taşıma sistemi” ise birkaç yıldır yürürlükte. Bunun sebebi ise bazı köylerde marketlerin bulunmaması ve ilçe merkezinden uzak olmasıdır.
Bu fikir Çernooçene’deki bir gıda şirketinin sahibine ait. İşadamı bir minibüse gerekli gıdaları yerleştirip haftada bir köyü ziyaret ediyor. Birkaç köyün onlarca sakini sadece bu mobil markete güveniyor.
Bezvodno köyü muhtarı Kadir Yahya 24rodopi.com’un önünde şunları paylaştı: “Her Pazartesi saat 12’de minibus köyümüze geliyor. Her şey toptan satış fiyatına. İl merkezindeki rekabete ve bolluğa rağmen buradaki gıda fiyatları Kırcali’den daha ucuz.” Minibüs komşu köler Jenda, Nenkovo ve Bakalite’ye de gıda taşıyor.
Bu tarz çalışma stratejisi bölgedeki diğer yerleşim merkezlerinde de uygulanıyor.
Batı Avrupa’da mobil ticaret menuniyeti bir yenilik değil. Her tür gıdalar bulunduran minibüsler İtalya ve Fransa dağ köylerinde de görülebilir. Sürücüler yazarkasalar ile dolaşıp minibüslerden ise her çeşit gıda alınabilir.
Fotoğraflarda: Minibüs marketler İtalya ve Bulgaristan arasındaki bağ. Kırcali minibüsü – tekstil mağazası

olaybg.com