Ana Sayfa TOP Padina’dan 101 yaşındaki Fatma Çauşeva: İnanç ve ev yapımı yiyecek!

Padina’dan 101 yaşındaki Fatma Çauşeva: İnanç ve ev yapımı yiyecek!

849
Paylaş

Ardino’nun Padina köyünden Fatma Çauşeva 101 yaşında, Kasım ayında ise 102 olacak. bTV’nin verdiği habere göre tek başına yaşıyor. Gözleri savaşı da, nefreti de, yoksulluğu da görmüş. Ancak bugün dahi İvan Vazov’un şiirlerini ezbere biliyor.

Fatma nine hayatının zorluklar içinde geçtiğini paylaşıyor. Buna rağmen yedi çocuk annesi, 16 torun, 28 büyük torun ve 9  da büyük büyük torunu var. Zaman zaman kendisini kızları ziyaret ediyor, en büyüğü 80 yaşında, en küçüğü 60 yaşındadır. Ancak doğum günleri için akrabalarının yanı sıra bütün köy sakinleri evine toplanıyor. Hazırlıklarını ise hâlâ kendi elleriyle yapıyor.

Fatma Çauşeva, uzun ömrünü sadece Allah’a olan inancına ve ev yapımı yiyeceklere borçlu olduğunu söylüyor. İlaç kullanmıyor, “100 yaşını geçtim, daha ne kadar yaşayacığımı Allah söyleyecek” diye belirtiyor.

En çok ne zaman mutlu oldu sorusuna, “Gençken. O zamanlarda her yere koşuyordum, tütün de ekiyordum” diye yanıt veriyor. Padina köyünden Fatma Çauşeva daha, “Bulgaristan’ı seviyorum. Güzel bir memleketti, ancak artık iş yok. Çocuklar başka ülkelere kaçmaya başladı” diye belirtiyor.
Fotoğraf: btvnovinite

Olaybg.com