Ana Sayfa Doğa Padişah biliyordu, göçmenler de biliyor: Türkiye, Kırcali’nin balı için ana pazar!

Padişah biliyordu, göçmenler de biliyor: Türkiye, Kırcali’nin balı için ana pazar!

1156
Paylaş

Kırcali bölgesi balının temel pazarı Türkiye’dir. Arıcıların en düzenli müşterileri güney komşumuzdaki göçmenlerimizdir. Bu bilgileri ise 24rodopi.com önünde 2013 yılının bir numaralı arıcısı Nikolay Burulyanov veriyor.
Kırcalili arıcı, “Daha Osmanlı döneminde Padişah etini ve balını bölgemizden alıyormuş. Rodoplar’ı kast ediyorum. Burada şanslıyız, çünkü üretilen bal miktarı az, ancak kalitesi çok yüksek. Müşteriler farklı bal türleri için 8 ile 12 lev arasında ücret ödemeye hazır. Haskovo ve Stara Zagora’da örneğin, durum tamamen farklı” diye belirtiyor.
Ülkedeki birçok arıcı, tarımda böcek ilaçlarının kullanımı arıları öldürdüğünü ve sektöre ciddi zarar verdiğini alarm ederken, Kırcali’de böyle bir sorunun olmadığı ortaya çıkıyor.
Burulyanov, “Bölgemizde ilaçlama ile ilgili bir sorunumuz yok, çünkü kolza, ayçiçeği, pamuk vb. endüstriyel ürünler yetiştirilmiyor. “ diye belirtiyor.
Bununla birlikte, burada bal üretimi daha düşük miktarlardadır, nedeni ise yüksek dağlık arazi ve arılar için yıl boyunca yetersiz bitki alanlarıdır. Buryanov daha, “Örneğin, ülkenin iç kısmındaki geniş alanlarda, 1 kovandan 30 kg bal alınıyor. Burada bir arıcı bir kovandan 15 kg bal çıkardığında mutlu oluyor” diye açıklıyor.
Ancak bu, arı yetiştirme koşullarının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersine, miktarı az, fakat kalitesi çok yüksek. Arıcının paylaştıklarına göre: “Burada ne üretirsek üretelim, tadı özeldir. Türkiye’de yaşayan müşterilerim var, onlar, “Buradaki tat orada yok” diye belirtiyor. Genel olarak, balımız buradaki Türklerimizin, Türkiye’deki akrabaları satın alıyor. Bu nedenle bölgemizde balın pazarlanması ile ilgili sorun yok”.
Başka bir deyişle, ülkenin diğer bölgelerinde bal miktarları daha yüksek, ancak üreticilerin yeterli alıcıları yok , dolayısıyla tüccarlara ve büyük işlemcilere satmak zorunda kalıyor, onlar ise kilogram başına 3.20 BGN veriyor.
Bütün bu gerçekler Kırcali bölgesini, branşın gelişmesi için en iyi koşullara sahip bölgeler arasına yerleştirmektedir.

Olaybg.com